1398/03/12

مطالعات بر روی موش‌ها ارتباطی بین بیماری اوتیسم و باکتری روده را نشان می‌دهد

بر اساس تحقیق جدیدی که صورت گرفته، مشخص شده است که باکتری‌های روده در پیدایش علائم بیماری اوتیسم مشارکت دارند. این مطالعه بر روی موش‌ها صورت گرفته است اما بر روی انسان‌ها نیز ثابت شده است. این بینش و اطلاعات جدید راه را برای درمان ASD هموار می‌سازد و روش‌های درمان را از حوزه‌ی مغز بر روی روده همانند پروبایوتیک‌ها تغییر می‌دهد.

باکتری روده و علائم اوتیسم
در مقاله‌ای که در مجله
Cell به چاپ رسیده است محققین موسسه تکنولوژی کالیفرنیا از تئوری وجود ارتباطی بین باکتری روده و اوتیسم حمایت کردند. سارکیز مازمانیان نویسنده این مقاله و استاد میکروبیولوژی Caltech’s Luis B و Nelly Soux توضیح می‌دهد که مطالعات پیشین نشان داده است که تفاوت‌هایی بین باکتری روده‌ی افراد مبتلا به ASD و سایرین وجود دارد.
اگرچه دانشمندان نمی‌توانند به قطعیت تعیین کنند که آیا تغییرات در میکروبیوم تاثیری در ابتلا به
ASD یا پیدایش علائم این بیماری دارد یا خیر.
این پژوهش جدید نشان می‌دهد که باکتری روده می‌تواند سبب تشدید علائم اوتیسم در موش‌ها شود. جیل شارون نویسنده مقاله تاکید کرد: در هر صورت این یافته‌ها نشان نمی‌دهد که باکتری روده باعث ابتلا به اوتیسم می‌شود و اضافه کرد مطالعات بیشتری جهت بررسی تاثیرات باکتری روده بر روی انسان باید صورت گیرد.

آزمایشات بر روی موش‌ها
برای این تحقیق، دانمشندان از موش‌ها استفاده کردند. یک گروه از آ‌ن‌ها موش‌های بدون میکروب بودند که میکرواورگانیسم روده را از کودکان مبتلا به اوتیسم از طریق انتقال مدفوع دریافت کرده بودند. در حالی‌که گروه دیگر این میکرواورگانیسم را از اشخاص غیر اوتیسمی گرفتند.
یافته‌ها حاکی از آن است که گروه اول شروع به نشان دادن علائم اوتیسم از قبیل کمتر وقت گذراندن با سایر موش‌ها، کمتر سر و صدا کردن و داشتن رفتارهای تکراری کردند. اما گروه دیگر چنین رفتارهایی نداشتند.
علاوه بر تغییرات رفتاری گروه اول هشدارهای اصطلاحات ژن در مغزشان داشتند و علائم اوتیسمی به نام
5AV و تائورینی (گاوی) را از خود نشان دادند. تیم تحقیقاتی شروع به درمان این موش‌ها کردند و توانستند رفتارهای اوتیسمی را کاهش دهند.
مازمانیان و تیمش خاطر نشان ساختند که رفتارهای اوتیسمی در انسان‌ها پیچیده‌تر از موش‌هاست اما پژوهش آن‌ها سرنخ‌های ارزشمندی بر تاثیرگذاری باکتری روده بر تغییرات عصبی ناشی از اوتیسم ارائه داده است. او گفت: شاید یک روز اوتیسم با متابولیت‌های باکتریایی یا داروهای پروبایوتیک درمان شود. و در آینده راه‌های درمانی که بر روی روده بیشتر از مغز تمرکز دارد برای بهبود علائم اوتیسم مورد توجه قرار خواهد گرفت.

لینک منبع

انصراف از نظر