1398/03/28

ارز دیجیتالی فیس‌بوک حتی اگر با شکست مواجه شود برای بیت‌کوین خبر خوبی است

ارز دیجیتالی فیس‌بوک اقدام خلاقانه‌ای است که می­‌تواند همان تلنگری باشد که بیت­کوین و سایر مجراهای درآمدزایی دیجیتالی به آن احتیاج دارند.
بر اساس جزئیات منتشر شده سکه‌های فیس بوك که با نام داخلی گلوبال­کوین جهت انجام معمالات و پرداختی‌های فیس بوک (برای مثال خرید بلیط) و سایر فضاها در اینترنت استفاده می‌­شود. ارزش آن برابر با ارزش ارزهای سبد خرید دولت می­‌باشد.
گلوبال­کوین توسط یک کنسرسیومی که تحت نظارت فیس‌بوک نیست کنترل می‌­شود اگرچه فیس‌بوک بازیکن اصلی خواهد بود چرا که در مرحله اول نرم‌افزار مهم است که متعلق به فیس‌بوک است. این ارز دیجیتالی به محبوبیت و مقبولیت بیت­کوین با پتانسیل بالایش نیست.
گابر گورباکس، مدیر استراتژی دارایی دیجیتالی در VanEck/MVIS می‌گوید: در این ارز دیجیتالی هنوز هیچ نوآوری وجود ندارد. این فقط تلاش مداوم Silicon Valley برای دریافت منافع بانکی از صنایع خدمات مالی است.
اما با این وجود کارآفرینان ارزدیجیتالی به علت جامعه بزرگ بازدیدکنندگان فیس‌بوک و شرکای آن نظیر payment giant Visa و Mastercard ‌با دقت در حال بررسی وضعیت آن هستند. و آ‌ن‌ها نسبت به تاثیر مثبت این اتفاق بر روی سایر ارزهای دیجیتالی نظیر بیت­کوین خوشبین هستند چرا که باعث افزایش اعتبار این ارزها نزد کمپانی‌های بزرگ خواهد شد.
گاریک هیلمن، مدیر تحقیقات در بلاکچین می‌­گوید: این خبر شاید یکی از مهم‌ترین اطلاعیه‌های امسال باشد و البته مهم‌ترین پیشرفت تاریخچه ارزهای دیجیتالی. وقتی یک سازمان با این میزان از استفاده‌کنندگان تصمیم به استفاده از بلاکچین و ارز دیجیتالی می­‌گیرد، این اعتبار چشم‌گیری برای تکنولوژی است.
فیس بوک پیش از این در سال 2012 سیستم پرداختی خودش را با نام Facebook Credits به راه انداخت. گسترش پول دیجیتالی با مشکلات زیادی همراه است انجام مذاکرات ارزی برای داشتن سیستم پرداختی انعطاف‌پذیر با رفتار استفاده‌کنندگان.
این بار فیس‌بوک در مورد برنامه‌هایش در این رابطه سکوت کرده است. او و البته Visa و Mastercard هیچ پاسخی به سوالات Barron در مورد این سرویس و جزئیاتش نداده‌اند.
گزارشات حاکی از آن است که فیس‌بوک متخصصین مالی استخدام کرده است و در حال مذاکره هستند. بر اساس این جزئیات، کارآفرینان ارز دیجیتالی معتقدند که گلوبال­کوین تهدیدی برای بیت­کوین نمی‌­باشد، اما با سایر بسترهای درآمدزایی دیجیتالی نظیر، ارزهایی با نام سکه‌های ثابت که توسط دولت برای سهولت در معاملات استفاده می­‌شود، رقابت خواهد کرد.
گورباکس می­‌گوید: مزیت این اتفاق این است که توجه موسسات بزرگ جلب خواهد شد و راندمان فضای ارزهای دیجیتالی بالا را ­می‌­برد
.

انصراف از نظر