1398/03/07

از دست دادن مجوز اندروید هوآوی به دلیل قطع ارتباط گوگل با شرکت چینی

هوآوی بعد از معلق شدن ارتباطات تجاری بین گوگل و تولیدکننده چینی، مجوز اندورید خود را از دست داد؛ به صورتی که اثراتش به سرعت نمود یافت. این‌که چگونه برآینده و پیشرفت شرکت هوآوی تاثیر می‌گذارد دقیقا مشخص نیست، اما تخمین پیآمدهای چنین حرکت رادیکالی و سفت و سختی کار چندان سختی نخواهد بود.
بر اساس خبرگذاری رویترز، به نقل از منبع ظاهرا مطلع، گوگل تحت اجبار اقدام به معلق کردن تجارتش با هوآوی کرد که شامل انتقال تمام محصولات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌باشد. هوآوی بلافاصله دسترسی به آپدیت سیستم اندروید بر روی گوشی‌های خود را از دست داد. به علاوه، حتی گوشی همراه هوشمند جدیدش که قرار است خارج از چین تنظیم شود، نیز دسترسی به امکانات و اپلیکیشن‌های مشهور شامل گوگل‌پلی و جیمیل را از دست خواهد داد.
به عبارت دیگر، هیچ‌گونه آپدیت جدید سیستم اندروید برای گوشی‌های هوآوی، چه قدیمی و چه جدید، شامل جدیدترین مدل P30 و P30 Pro، Mate 20 Pro و ده‌ها مدل دیگر،  فراهم نخواهد شد.

قطع ارتباط گوگل با هوآوی
اما دلیل این اتفاق چیست؟ به نقل از ورگ، گوگل از دستورات پیروی می‌کند. در واقع دلیل این اتفاق تصمیم اخیر حوزه تجارت آمریکا مبنی بر قراردادن شرکت هوآوی در لیست "Entity" می‌باشد. بر طبق اظهارات رویترز، Entity لیستی است شامل کمپانی‌هایی که نمی‌توانند بدون اخد تاییدیه از دولت آمریکا، اقدام به خرید تکنولوژی از شرکت‌های آمریکایی بکنند.
در آینده، هوآوی باید بر پروژه‌های متن باز سیستم اندروید، AOSP، تکیه کند. هوآوی قادر به آپدیت سیستم حفاظتی تنها بر روی آن دسته از گوشی‌های خود خواهد بود که به صورت متن باز هستند. البته با فرض اینکه هوآوی از سیستم آپدیت خود استفاده نماید. قابل ذکر است که اثرگذاری این موضوع بر روی رنج وسیعی از تعاملات اندرویدی که هوآوی بر پایه آن استوار است، هنوز نامشخص می‌باشد.

وحشت از هوآوی
هوآوی بر روی صندلی داغ رئیس جمهور آمریکا، دونالت ترامپ قرار گرفته است. او و دولتش از این می‌ترسند که هوآوی از دستگاه‌های خود در جهت جاسوسی شبکه‌های آمریکایی استفاده کند. چنین وحشتی بی‌سابقه است. در سال 2018 آژانس‌های جاسوسی آمریکا هشداری نسبت به استفاده از دستگاه‌های هوآوی و ZTE دریافت کردند.  بعضی از مقامات سیاسی هوآوی را حتی "بازوی دولت چین" در نظر گرفته‌اند.
اگرچه هوآوی اشاره کرده است که امکان ندارد دولت چین از دستگاه‌هایش به صورت سری استفاده کند و نسبت به آینده خود در آمریکا خوشبین است. هرچند تمام این اتفاقات مطمئنا تجارت هوآوی را در خارج از چین با ریسک بزرگی مواجه می‌کند. به نظر می‌رسد که هوآوی به چند گزینه جایگزین اندیشیده است. اخیرا گزارش شده است که این شرکت در حال توسعه یک سیستم عملکردی مناسب است و چنانچه گوگل و مایکروسافت، هوآوی را از استفاده منع کنند بتواند آن را جایگزین کند.
لینک منبع

انصراف از نظر