1398/02/23

اولین پرواز تاریخی بزرگترین هواپیمای دنیا به نام استراتولانچ (Stratolaunch)

یک هواپیمای دو بدنه با ظاهر و طراحی قدیمی با طول بال هایی به اندازه یک زمین فوتبال، در تاریخ 13 آوریل از فرودگاهMojave Air & Space  در کالیفرنیا به سمت آسمان پرواز کرد. این اولین پرواز استراتولانچ که به عنوان بزرگترین هواپیمای دنیا ثبت شده است، بود.

این هواپیما توسط شرکت سیستم‌های استراتولانچ به منظور حمل ماهواره‌ها به مدار نزدیک زمین طراحی و ساخته شده است. هواپیما حدود 2.5 ساعت در فاصله 5180 متری در فراز کویر موجاو در پرواز بود. سازنده این هواپیما در مصاحبه خود گفت: این هواپیما به حداکثر سرعت 304 کیلومتر بر ساعت رسید و چندین مانور کنترل هوایی مانند، چرخش دوبل، مانور انحرافی، بالا و پایین رفتن و لغزش کناری با سر ثابت را اجرا کرد. کمپانی مطرح کرد: پرواز امروز ماموریتمان را به سمت ایجاد یک متغیر انعطاف‌پذیر برای سیستم‌های فرود بر زمین پیش می‌برد.
این هواپیما برای حمل ماهواره‌ها در ارتفاعی دو برابر ارتفاع آزمایش، طراحی شده است. یعنی در ارتفاع 10970 متری از سطح زمین، که در آن صورت پلتفرم راه اندازی موبایل، به وسیله آزاد کردن ماهواره‌ها و پرتاب کننده‌هایشان به سمت مدار، خواهد شد. سپس هواپیما به سمت باند فرودگاه بر می‌گردد. بر طبق اظهارات پاول الن، که در اکتبر 2018 فوت کرده است، این سیستم پرتاب ماهواره‌ها را بسیار راحت‌تر و سریع‌تر خواهد کرد. و این به علت عدم نیاز به پرتاب‌های زمینی راکت ها است. استراتولانچ می‌تواند از باندهای فرودگاهی متعددی به پرواز درآید.
در حالی‌که خدمه در بدنه سمت راستی مستقر هستند، بدنه سمت چپی سیستم‌های اطلاعات پرواز را نگهداری می‌کند و محموله در زیر بال های وسطی، با توانایی حمل 500.000 پوند، قرار می‌گیرد. برای اینکه این هواپیما قادر به صعود و فرود به زمین باشد، مهندسین آن را مجهز به شش موتور 747 و 28 چرخ کرده‌اند.
طول بال‌های استراتولانج 118 متر است و 8 متر عرض دارد. اگرچه استراتولانچ بزرگترین هواپیمای دنیا نام دارد، هواپیمای هلیومی دیگری به نام Airlander10 با طول 92 متر، لقب بلندترین هواپیما را از آن خود کرده است.
جودی الن، رئیس کمپانی Vulcan و متولی بنیان Paul G. Allen گفت: همه ما می‌دانیم که پاول از دیدن دستاورد امروز احساس افتخار خواهد کرد.

 استراتولانچ اولین پرواز خود را در تاریخ 13 آوریل 2019 با موفقیت به انجام رساند.

حضار در حال تشویق اولین پرواز تاریخی استراتولانچ

انصراف از نظر