1398/02/18

تمرکز: راهنمایی برای افزایش تمرکز و توجه 1

جیمز کلیر

مدیریت تمرکز و توجه گاهی اوقات می‌تواند بسیار سخت باشد. مسلما خیلی از مردم به دنبال افزایش تمرکز و ترقی ارتباطاتشون هستند. اما انجام آن در دنیای شلوغ امروزی با وجود مولفه‌هایی که باعث حواس‌پرتی می شوند، کار را بسیار سخت می‌کند.
این مقاله شامل آخرین مطالعات و بهترین ایده‌ها، جهت افزایش تمرکز است.

تمرکز چیست و چگونه کار می‌کند
اولین قدم دانستن مفهوم تمرکز است. متخصصین تمرکز را عمل مورد توجه قراردادن علاقه یا فعالیت بر روی چیزی، تعریف می‌کنند. اگرچه تعریف خسته کننده‌ای به نظر می‌رسد، اما مفهوم بسیار مهمی درون آن نهفته است.
به دنبال توجه و تمرکز به یک چیز، در واقع به صورت خودکار باید سایر موارد نادیده گرفته شوند. به عبارتی صرف نظر کردن پیش نیاز توجه است. تیم فریس می‌گوید: چیزی که نمی‌توانید انجام دهید مشخص کننده آن چیزی ست که می‌توانید انجام دهید. توجه نیازمند یک خیر در زمان حال است. شما همواره قادر به انجام سایر مسائل در آینده خواهید بود اما تمرکز نیازمند توجه شما بر روی یک مسئله در زمان است. فوکوس کلید اصلی بهره وری است چرا که نه گفتن به سایر موارد باعث قفل کردن توانایی‌ها بر روی اتمام تنها چیزی ست که باقی مانده است.

دلایل عدم تمرکز
بیشتر مردم با تمرکز کردن مشکلی ندارند، آنها تنها با تصمیم‌گیری دچار دردسر هستند. در واقع منظور آن است که اغلب مردم که از سلامت برخوردارند، اگر حواس پرتی‌ها از سر راهشان کنار بروند، توانایی تمرکز دارند. مطمئنا همه ما وظایفی محول شده‌ای برای انجام دادن داشته‌ایم، آنچه رخ داده است انجام آن وظیفه بوده است، چرا که موعد مقرر در واقع عمل تصمیم‌گیری را به عهده داشته است و ما عمل انجام دادن را.
ما اغلب ترجیح می‌دهیم چند تکلیفی را به جای انجام کار سخت تصمیم گیری در انتخاب یک تکلیف، انتخاب کنیم. چرا که تصور می‌کنیم بهتر است اما کاری بیهوده می‌باشد.

توهم اشتباه چندتکلیفی
ما قادربه انجام دو کار به صورت همزمان هستیم. در مواردی مثل تماشای همزمان تلفن و غذا پختن یا پاسخ به تلفن و ایمیل، چنین چیزی ممکن است. اما چیزی که غیر ممکن است، "تمرکز کردن" بر روی دو وظیفه در آن واحد است.  مثلا در حال پخت پاستا هستید و صدای تویزیون در واقع یک نویز پیش زمینه است و یا برعکس آن. در هر صورت تمرکز شما تنها بر روی یکی از این دوست.
چندتکلیفی مغز شما را مجبور به پرش مکرر تمرکز از یک موضوع به موضوع دیگر می‌کند. مثلا آیا پیش آمده که در حال ایمیل دادن بوده باشید و کسی شروع به صحبت با شما کند؟ بعد از اتمام صحبت، چند دقیقه زمان می‌برد تا بتوانید بخاطر بیاورید که در حال نوشتن چه مطلبی بوده‌اید. چیزی شبیه به همین اتفاق در زمان چندتکلیفی رخ می‌دهد. چندتکلیفی هر زمانی که از یک موضوع به موضوع دیگری می‌پرید، شما را مجبور به پرداخت بهای گزاف ذهنی می‌کند. در علم روان‌شناسی این موضوع تحت عنوان هزینه تغییرات یاد می‌شود.
تغییر هزینه، شکست در انجام آنچه در حال تجربه آن هستیم می‌باشد؛ زمانی که در حال تغییر تمرکز خود بین مسائل مختلفیم. مقاله ای در سال 2003 به چاپ رسید که نشان می‌داد هر انسان معمولی به صورت، هر 5 دقیقه یکبار پیغام‌های خود را چک می‌کند و به صورت میانگین حدود 64 ثانیه طول می‌کشد تا بتواند ذهن خود را برای آنچه قبل تر انجام می‌داده است، جمع کند.

 ستون عمودی کیفیت کار انجام شده و ستون افقی معرف میزان چندتکلیفی است.

A= در این نقطه که به نظر ساده می‌آید، در واقع نتیجه مطلوب حاصل می‌شود.

B= در حالیه از دور خیلی پرمشغله به نظر می‌رسد، اتلاف وقت نتیجه آن است.

انصراف از نظر