1398/02/24

تمرکز: راهنمایی برای افزایش تمرکز و توجه ۲

چگونه تمرکز کنیم و ظرفیت توجه را افزایش دهیم
بهتر است در ابتدا در مورد غلبه بر تمایل به انجام چندتکلیفی صحبت کنیم. با چندین گزینه پیش رو، از کجا می دانید که تمرکز و انرژی خود را بر روی کدام یک از آنها قرار دهید؟

نتایج را بررسی کنید
اولین کاری که باید انجام دهید ارزیابی پیشرفت‌تان است. بیشتر اوقات تمرکز به دلیل فقدان فیدبک کمرنگ می‌شود. مغز شما تمایل طبیعی دارد که بداند آیا در مسیر به سوی اهداف‌تان پیشرفت کرده‌اید یا خیر؛ و این بدون داشتن بازخورد امکان‌پذیر نیست. همه ما در زندگی زوایای ارزشمندی داریم اما هرگز آن‌ها را ارزیابی نمی‌کنیم. و این باعث تاسف است چرا که ارزیابی کردن باعث نگه داشتن تمرکز و توجه می‌شود. ما هر آنچه را که ارزیابی می‌کنیم در آن‌ها پیشرفت می‌کنیم. از طریق این اندازه‌گیری‌هاست که برایمان واضح می‌شود که آیا پیشرفت کرده‌ایم یا خیر.
زمانی که من تعداد شناهای که می‌توانم بزنم را می‌شمارم، قوی‌تر می‌شوم.
به هنگام پیگیری عادت 20 صفحه در روز مطالعه، بیشتر می‌خوانم.
وقتی ارزش‌هایم را ثبت میکنم، سعی می‌کنم با اخلاق تر زندگی کنم.
متاسفانه بیشتر اوقات از ترس نتیجه، از ارزیابی دوری می‌کنیم. اما باید بدانیم که این ارزیابی قضاوتی مبنی بر این که "کی هستین" نیست بلکه تنها بازخوردی از این است که "کجا قرار دارید". در راستای شناخت بیشتر خود، بررسی کیفیت زمانی که برای مهم‌های زندگی خود می‌گذارید و تمرکز بیشتر بر روی مسائل مهم تر، کارهای‌تان را ارزیابی و اندازه‌گیری نمایید.

بر روی فرآیند تمرکز کنید و نه رویداد
دومین قدم تمرکز بلند مدت بر روی مراحل کار است و نه اتفاق و رویدادها. بیشتر اوقات ما موفقیت را به عنوان "اتفاقی" می‌دانیم که باید بدست بیاوریم و کاملش کنیم. به عنوان مثال:
بیشتر مردم سلامتی را یک اتفاق می‌بینند؛ اگر 10 کیلو وزن کم کنم اندامم متناسب می‌شود.
هنر؛ اگر بتوانم در یک گالری بزرگ‌تر کارهایم را ارائه دهم، اعتبار مورد نیازم را بدست می‌آورم.
این‌ها تنها چند مثال از دسته‌بندی ما انسان‌ها از دانستن موفقیت به عنوان یک اتفاق است. اما اگر به انسان های موفق که بر روی اهداف‌شان متمرکزند توجه کنید، متوجه می‌شوید که این تنها رویدادها و نتایج نیست که آنها را متفاوت می‌کند بلکه تعهدشان به فرایند است.
اگر می‌خواهید نویسنده بهتری شوید، داشتن پرفروش‌ترین کتاب عالی خواهد بود. اما برای رسیدن به آن باید عاشق پروسه نوشتن باشید.
اگر می‌خواهید کسب و کار موفقی داشته باشید، و در مجله فوربس از شما یاد شود باید عاشق بازاریابی باشید.
برای رسیدن به تناسب اندام و کم کردن 10 کیلو وزن، باید علاقمند به ورزش و تغدیه سالم باشید.
تمرکز بر نتیجه و خروجی یک تمایل طبیعی ست، اما توجه بر فرآیند است که منجر به نتایج بهتری در دراز مدت می‌شود.

تکنینک‌های ذهنی تمرکز
بعد از مقوله علاقمندی به پروسه و دانش چگونگی داشتن تمرکز بر روی اهدا‌ف‌تان، انجام روز به روز این اهداف می‌تواند سخت باشد. در زیر به چند روش برای افزایش تمرکز اشاره شده است.

چگونه تمرکزمان را بهبود ببخشیم:

انتخاب یک وظیفه محوری
یکی از بزرگترین کارهایی که اخیرا انجام می‌دهم این است برای هر روز یک و تنها یک وظیفه را به عنوان الویت در نظر می‌گیرم. اگرچه در طول روز سایر وظایفم را انجام خواهم داد اما این الویت مشخص شده‌ام باید حتما انجام شود. که آن را کار محوری می‌نامم چرا که نقطه اتکایی است تا سایر وظایف را سرجایشان قرار می‌دهد. قدرت انتخاب الویت در این است که شما را مجبور می‌کند تا زندگی‌تان را حول مسئولیت‌تان نظم ببخشید.

انرژی خود را مدیریت کنید نه زمان‌تان را
وقتی وظیفه‌ای پیش رو دارید که نیازمند توجه کامل است، پس برنامه‌ریزی کنید تا آن را زمانی از روز که انرژی دارید انجام دهید. تقریبا تمام استراتژی‌های افزایش بهره‌وری بر روی مدیریت زمان مانور می‌دهند اما زمان به تنهایی وقتی انرژی برای انجام مسئولیت محوله ندارید، بی‌فایده است.

گوشی خود را در اتاق دیگری قرار دهید
من معمولا گوشی‌ام را در ساعات اولیه روز نگاه نمی‌کنم. مسلما تمرکز بر کارها بدون حواس پرتی‌هایی از قبیل پیغام یا تماس تلفنی راحت‌تر خواهد بود.

در فضای تمام صفحه کار خود را انجام دهید
هر زمانی که با کامپیوتر کار می‌کنم اپلیکیشن‌ها را در فضای تمام صفحه باز می‌کنم. زمانی که در حال خواندن مقاله هستم، نوشتن متن یا تدوین عکس و ... هستم این قانون را رعایت می‌کنم. حتی زمان و سایر منوی روی صفحه را هم نمیبینم. و خیلی جالب است که بدانید چه تفاوت زیادی بر تمرکز ایجاد می‌شود. زمانی که شما سایر آیکون‌ها را می بینید به صورت تصادفی میل به باز کردن آن‌ها دارید.

فارغ از استراتژی مورد استفاده، به خاطر بسپارید به هنگام برخورد با هر آنچه باعث برهم زدن تمرکزتان می‌شود، تنها کاری که باید انجام دهید، تعهد به تنها "یک" وظیفه است. در ابتدا شاید موفق نباشید اما باید شروع کنید.

انصراف از نظر