1398/03/27

خوابیدن با چراغ یا تلویزیون روشن می‌تواند منجر به افزایش وزن در خانم‌ها گردد

آیا در معرض نورهای مصنوعی قرار گرفتن می‌­تواند سلامت انسان را به خطر بیاندازد؟ ظاهرا در خانم‌ها بله!
پژوهش جدیدی صورت گرفته است که نشان می‌­دهد اگر خانم‌ها به هنگام شب در معرض نورهای مصنوعی مانند تلویزیون قرار بگیرند، احتمال افزایش وزن و ریسک ابتلا به چاقی در آن‌ها بالا می‌­رود.

نورهای مصنوعی در شب
در یک تحقیق جدید محققین نزدیک به 44000 خانم را برای بررسی تاثیرگذاری خوابیدن در فضایی با نورهای مصنوعی به هنگام شب ALAN بر روی افزایش وزن و چاقی مورد مشاهده قرار دادند. هیچ یک از این خانم‌های در زمان تحقیقات سابقه بیماری‌های قلبی عروقی یا سرطان را نداشتند و هیچ‌کدام حامله کارمندان شیفتی یا افرادی که به جای شب روزها می‌خوابند نبودند.
انتخاب نوع این نورهای مصنوعی در اختیار خود داوطلبین بود و می‌­توانستند انواع مختلفی از جمله نور روشنایی یا یک تلویزیون را انتخاب کنند. آن‌ها به گروه‌های بدون نور، نور کم خارج از اتاق، شب­تاب کوچک داخل اتاق و نور روشنایی یا تلویزیون در داخل اتاق، طبقه‌بندی شدند.

آن‌ها برای بیش از 5 سال مورد مطالعه قرار گرفتند.

بالارفتن ریسک افزایش وزن و چاقی
جالب است بدانید محققین ارتباطی بین هر نوعی از تابش شبانه­‌ی نورهای مصنوعی و افزایش شیوع ابتلا به چاقی، هم در ابتدا و هم در طول تحققیات یافتند. علی‌الخصوص در شرایط خوابیدن با و بدون نور، که منجر به افزایش وزن بالای 5 کیلوگرمی و افزایش 10 درصدی شاخص توده­ی بدن BMI گردیده بود.
نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که خواب شبانه با در معرض نورهای مصنوعی قرار گرفتن موجب افزایش وزن و چاقی خواهد شد.

رفتارهای ناسالم و ناهنجاری‌های اجتماعی اقتصادی
محققین همچنین متوجه شدند نورهای مصنوعی ممکن است منجر به رفتارهای ناسالم و ناهنجاری‌ٰهای اجتماعی و اقتصادی نیز بشود که نیاز به مطالعات بیشتری در این رابطه دارند.
در این تحقیق روشن نگه داشتن چراغ و نور به عنوان شرایط عمومی و شایع مورد بررسی قرار گرفته است و نتایج نشان می­‌دهد که شاید خاموش کردن نورهای مصنوعی روش ابداعی مفیدی برای جلوگیری از چاقی باشد.

انصراف از نظر