1398/02/31

ساخت ربات‌های نرم با قابلیت باد شدن و شبیه به موجودات فضایی توسط ناسا

الیزابت هاول

آیا فکر می‌کنید همه ربات‌ها چهارگوش و از جنس سخت هستند؟

دو کارآموز در ناسا عضو گروه بزرگی هستند که بر روی ربات‌های نرم کار می‌کنند تا این ربات‌ها جهت جستجو و تفحص در سایر کره‌ها استفاده شود. این پروژه شامل ماه نیز می‌باشد که قدم بزرگ بعدی فضانوردان ناسا است.
مزیت ربات‌های نرم انعطاف‌پذیری آ‌ن‌هاست که به راحتی با شرایط محیطی جدید وفق می‌یابند. این ربات‌ها شبیه به اعضای زنده حرکت می‌کنند که باعث افزایش دامنه حرکتی آن‌ها می‌شود و مثلا شاید جاگیری در فضاهای کوچک را راحت‌تر کند.

کارآموزان "چانک سولیوان و جک فیتزپاتریک" در مرکز تحقیقاتی
Langley  ناسا در همپتون، ویرجینیا، جهت ساخت فعال کننده‌های ربات‌های نرم کار می‌کنند. (فعال کننده‌ها اجزای دستگاه کنترل بخش‌های حرکتی ربات است) .
فیتزپاتریک گفت: وقتی شما ربات نرم را به حرکت وا می‌دارید، چگونگی استفاده از مشخصات مواد تغییر می‌کند. یک قطعه پلاستیک از حالت صاف به شکل یک انگشت در می‌آید که مواد را به چیز دیگری تبدیل می‌کند.

این طراحی در مراحل اولیه خود است و هنوز آماده ارسال به فضا نیست، اما کارآموزان تلاش می‌کنند تا کارکرد این فعال کننده‌ها را در ماموریت فضایی بسنجند. سولیوان و فیتزپاتریک  فعال کننده‌ها را با استفاده از پرینت سه بعدی قالب و ریختن آن در سیلیکون یا نوع دیگری از ماده با جنس انعطاف‌پذیر، ساخته‌اند.

ناسا اظهار داشت بر طبق طراحی، محفظه فعال کننده‌ها با استفاده از باد منبسط و با توجه به میزان باد داخلشان، فشرده می‌شوند. در حال حاضر، این کارآموزان طراحی را با استفاده از یک سری تیوب در تلمبه‌ها، که به آن‌ها اجازه کنترل حرکات ربات را می‌دهد، آزمایش می‌کنند. با تنظیم میزان هوای داخل محفظه فعال کننده، ربات می‌تواند همانند ماهیچه انسان خم و باز شود.

کارآموزان به صورت تخصصی بر روی چهار خصوصیت کلیدی فعال کننده‌ها شامل، تحرک، پیوستن، مسطح شدن و شکل گرفتن، و چگونگی استفاده از آن‌ها در تحقیقات فضایی مطالعه می‌کنند. تحرک به معنای نحوه حرکت ربات نرم در محیط است؛ پیوستن اشاره به ارتباط بین ربات‌ها دارد ( برای مثال، ساخت یک سپر موقت بزرگ). مسطح شده تحت عنوان توانایی فعال کننده‌ها در ساخت سطوح صاف تلقی می‌شود و شکل گرفتن راه‌های افزایش قدرت به مواد را می‌آزماید.

سولیوان گفت: این چهار مورد از مشکلات اصلی ما می‌باشد. ما می‌توانیم به هر کدام از این خصوصیات در آزمایشات واحد دست یابیم اما به دنبال راهی برای ترکیب آن‌ها هستیم. مثلا ترکیب خصوصیت تحرک و پیوستن.

هر دو کارآموز با با مهندس کامیپیوتر جیمز نیلان به عنوان محقق اصلی و مهندس تحقیقاتی هوافضا مت ماهلین به عنوان محقق کمکی، کار می‌کنند. ناسا اعلام کرد در ماه آینده محققین و متخصصین رباتیک از سراسر جهان از مرکز
Langley  بازدید می‌کنند تا به کارآموزان نظرات خودشان را اعلام کنند.

انصراف از نظر