كاربرد رايانه در حسابداري

the application of computer in accounting
ناشر: سمت
نویسنده: محمد نمازي ‏‏‏، امير افسر ‏‏‏،
وضعيت : موجود در انبار
20,000تومان

درباره‌ي كتاب كاربرد رايانه در حسابداري اثر محمد نمازي ‏‏‏، امير افسر :

یکی از وظایف اساسی حسابداران، تأمین اطلاعات صحیح و دقیق است تا مدیران تصمیمات خود را بر اساس این اطلاعات اتخاذ نمایند. در راه نیل به این هدف، استفاده از رایانه جهت تحلیلهای مالی و رایانه ای کردن سیستمهای حسابداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با به خدمت گرفتن رایانه می توان صحت و دقت اطلاعات را افزایش داد و مدت زمان به دست آوردن اطلاعات را به طور قابل توجهی کاهش داد. و بسیاری از حسابداران خواهان رایانه ای کردن سیستمهای حسابداری هستند و به اهمیت این موضوع نیز واقف اند، اما شرکت یا سازمانی که در آن مشغول به خدمت هستند، توانایی پرداخت هزینه های طراحی سیستمهای حسابداری به وسیله برنامه نویسان را ندارد. در ایران، نرم افزارهای حسابداری مختلفی به وسیله برنامه نویسان ارائه می شود که دارای هزینه های بسیار گزافی هستند و حتی برخی از شرکتهای معتبر نیز قادر به تأمین هزینه های آن نیستند. از طرف دیگر، پس از گذشت چند سال، ممکن است تحولات اساسی در زمینه محصولات و نوع خدمت شرکتها به وجود آید. در صورتی که یک بار چنین هزینه ای صرف شود، آیا شرکت باز هم می تواند این هزینه ها را تقبل کند؟

برای انجام تحلیلهای مالی و رایانه ای کردن سیستمهای حسابداری، بهترین راه حل، استفاده از نرم افزار مایکروسافت اکسل می باشد. برنامه اکسل یکی از برنامه های صفحه گسترده ای است که امکانات بسیار زیادی در زمینه های حسابداری، مالی، آمار و ... دارد.

چنانچه فهرست مطالب کتاب حاضر را مشاهده نمایید، متوجه تفاوت بین این کتاب و سایر کتابهای اکسل خواهید شد. در این کتاب تمرکز اصلی روی مسئله رایانه ای کردن سیستمهای حسابداری و تجزیه و تحلیلهای حسابداری و مالی است. هدف از نگارش کتاب حاضر قابل استفاده بودن به وسیله همه حسابداران در هر سطحی از سطوح دایره حسابداری جهت طراحی اسناد مالی از قبیل دفاتر روزنامه، دفاتر کل، صورتحساب سود و زیان و ترازنامه و تجزیه و تحلیلهای مالی است.

نحوه سازماندهی کتاب به گونه ای است که در سه فصل اول، اصول کلی کار با رایانه و اینترنت مورد بحث قرار می گیرد. در این فصول فقط به مطالب مهم و اساسی مورد نیاز در فصول بعد اشاره شده است. در فصل چهارم، مفاهیم اصلی اکسل ارائه شده است. در این فصل سعی شده تا اصول اکسل به طور جامع بررسی شوند.

فصول پنجم تا دوازدهم کتاب در راستای هدف از نگارش کتاب نگاشته شده است. فصلهای پنجم تا هشتم به طراحی سیستمهای حسابداری رایانه ای، واکاوی صورتحسابها و الگوسازیهای حسابداری اختصاص دارد. در فصل نهم توابع مالی ارائه شده است، در این فصل سعی شده است تا با ارائه مثالهای حسابداری، مفهوم توابع بهتر انتقال داده شود. فصول دهم تا دوازدهم نیز به شرح برخی از امکانات اکسل که به صورت گسترده در حسابداری کاربرد دارند، می پردازند. این مباحث عبارت اند از: رسم نمودار، مدیریت بانکهای اطلاعاتی و جستجوی هدف، برنامه ریزی خطی و غیر خطی.

با مطالعه دقیق فصول چهارم تا دوازدهم کتاب، به راحتی قادر خواهید بود تا مدلسازیهای مورد نیاز خود را در زمینه حسابداری انجام دهید. برای کسب اعتماد به نفس بیشتر جهت طراحی سیستمهای حسابداری، برخی از مدلسازیهای حسابداری در فصل هشتم ارائه شده است.

لطفا قبل از مطالعه کتاب، به نکات ذیل در مورد نحوه مطالعه و تدریس کتاب توجه فرمایید:

.. برای مطالعه کتاب در صورتی که آشنایی کاملی با رایانه، ویندوز و اینترنت دارید، می توانید از فصل چهارم مطالعه کتاب را آغاز نمایید، ولی به خاطر داشته باشید که در صورتی که نمی توانید ویندوز را فارسی نمایید، حتی الامکان فصول اولیه را مطالعه نمایید. . ۲. از پراکنده مطالعه نمودن کتاب جدا خودداری فرمایید؛ زیرا برخی از مطالب دارای پیش فرضهای فصول قبل هستند. به طور مثال، برای حل مسائل برنامه ریزی خطی و غیرخطی، ابتدا باید Solver نصب شود. چنانچه حل این گونه مسائل را به وسیله مثالها بخواهید بیاموزید، در منوی مربوط، گزینه Solver وجود ندارد و در فصول قبل، باید نحوه نصب آن را می آموختید. . ۳. نسخه های مختلفی از مایکروسافت اکسل ارائه شده است که تفاوتهای جزئی با یکدیگر دارند. چنانچه فصول کتاب را به ترتیب مطالعه نمایید، مشکلی نخواهید داشت، زیرا در متن کتاب سعی شده است تا برخی از تفاوتهای آنها در اولین برخورد تشریح گردد. برای مثال، در برخی نسخه ها برای جداسازی آرگومانها از «و» و در برخی از «و» استفاده نموده اند که فقط در بخش آموزش توابع به این مطلب اشاره شده و در ادامه مطالب کتاب، تکرار نشده است. . ۴. حل تمرینهای پایان فصول از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا از سویی توانایی شما در آن مبحث سنجیده می شود و از سوی دیگر، مطالب رایانه ای تنها با تمرین و تکرار در ذهن ماندگار می شوند. ۵. پایگاه اینترنتي. از این کتاب پشتیبانی می نماید. در این سایت، آموزش مولتی مدیای اکسل، مطالب روز در زمینه اکسل، سؤالات متداول، حل تمرینهای منتخب کتاب، فایلهای مسائل کتاب در نرم افزار مایکروسافت اکسل ارائه مثالهای دیگر، اتصال به سایتهای حسابداری و بسیاری از خدمات دیگر در ارتباط با موضوع کتاب ارائه می شود. هر گونه سوال در مورد مطالب این کتاب را نیز می توانید در این پایگاه مطرح نموده و پاسخ مناسب را دریافت دارید. مشاهده این سایت به کاربران کتاب توصیه می گردد.

این اثر توسط  انتشارات كتاب سمت منتشر شده است و می توانید اين كتاب و ساير كتاب هاي حسابداري را از طریق خرید آنلاین از سایت فروش اینترنتی کتاب صانعی سفارش دهید.

نویسنده محمد نمازي ‏‏‏، امير افسر ‏‏‏،
نوع جلد شوميز
زبان فارسي
تعداد صفحات 348
نوبت چاپ 8
ابعاد 165*235 میلی‌متر
وزن 425
سايز وزيري
سال چاپ 1397
شابك9789645300683
كد كالا50594

محصولات مرتبط