1398/02/28

هیولای دریای عظیم‌الجثه در اقیانوس‌های تریاسه کشف شد

لورا گیگل

کشفیات جدید در یک تحقیق، جسد یک حیوان شبیه کروکودیل با طولی به اندازه یک ماشین ولف واگن بیتل، در اقیانوس‌های تریاسیس مربوط به میلیون‌ها سال پیش را یافت.
محققین با حفاری در دامنه سنگی رشته کوه‌های آلپ، بقایای چهار تا از این هیولای دریایی منقرض شده را یافتند. اما با وجودی که این موجودات  که با نام فیتواستارا  طولی به اندازه 13 فوت (4 متر) داشتند، رشدشان کامل نبود.
ریچارد باتلر سرپرست محققین، پروفسور زیست‌شناسی در دانشگاه برینگهام در انگلستان، می‌گوید: فیتواستاراها با تنها 8 سال سن مرده‌اند و طبق آنالیزهای استخوان آن‌ها، هنوز در حال رشد بوده‌اند.
بیرون آوردن این فسیل‌ها با سختی‌هایی که به همراه داشت، بسیار قابل توجه است چرا که بالاخره این گونه‌های جدید که لقب Mystriosuchus steinbergeri را دارند  به دنیای علم معرفی شدند. نام این جانوران به افتخار سپ استینبرگر، عضوی از تیم حفاری، که این فسیل‌ها را در سال 1980 در حین کوهنوردی از "کوه‌های مرده"، منطقه‌ای دوردست در رشته کوه‌های آلپ در اتریش، کشف کرد می‌باشد. سپس دو سال بعد از آن یک تیم از سوی موزه تاریخ طبیعی وین بقایای آن‌ها را حفاری کرده و با استفاده از هلی کوپتر فسیل‌ها را از ارتفاع 2 کیلومتری انتقال دادند.
اعضای موزه فسیل‌ها را تمیز کرده و آن‌ها را در معرض نمایش قرار دادند. باتلر در مصاحبه خود گفت "به دلیل اینکه افراد متخصص برای فیتواستارا این گروه مخصوص فسیل موجودات خزنده بسیار کم هستند، زمان زیادی تا شروع تحقیقات طول کشید. در نهایت در سال 2013 یک تیم از محققین انگلیسی، فرانسوی، اتریشی و سوییسی، شروع به بررسی این بقایای باستانی کردند.
باتلر می‌گوید: فیتواستارا از نظر ظاهری شبیه ترکیبی از کروکودیل های عصر جدید و تمساح‌ها هستند اما میلیون‌ها سال قبلتر از این حیوانات زندگی می‌کردند اما در واقع نسبت نزدیکی با آن‌ها ندارند. او همچنین اضافه کرد؛ این در واقع مثالی از تقارب تکامل یافته است، چرا که این گروه‌های تکامل یافته که نسبت دوری با هم دارند، به دلیل محیط زندگی‌شان، شبیه به هم هستند.
فیتواستارا خزندگان نیمه‌آبزی هستند که معمولا در لب رودخانه یا برکه‌ها زندگی می کنند. اگرچه آن‌ها در دوران نزدیک به دایناسورها زندگی می‌کردند اما دایناسور نیستند. این فسیل‌ها در رسوب اقیانوس و آ‌ب‌های باستانی ده‌ها مایل دورتر از خط ساحلی تریاسه یافت شدند.
باتلر می‌گوید منطقی نیست که همه این چهار فیتواستاراها بر روی زمین مرده باشند و به دریاها طی برف و باران آورده شده باشند. بنابراین این موضوع موکد این حدس است که آن‌ها در مناطق دریایی زندگی می‌کردند. محققین می‌گویند این موجودات جدید کشف شده و سایر فسیل‌های فیتواستارا که درطول سال‌ها در رسوب‌های دریایی یافت شدند، نیز دال بر محیط زندگی دریایی آن‌ها دارند.

تیم حفاری به ترتیب از چپ به راست جوان سگل، سپ استینبرگر،جو اسوارگ و والتر پرینر- در سال 1982

انصراف از نظر