1398/03/01

یک بیماری جدید مغزی اما متفاوت که از آلزایمر تقلید می‌کند

ریچل رتنر

محققین بر اساس گزارش جدیدی، به صورت رسمی یک بیماری و بی‌نظمی جدید مغزی را معرفی کردند که از بیماری آلزایمر تقلید می‌کند و تشخیصشان را بحرانی خواندند.
این بیماری جدید تحت عنوان
LATE نامیده شده است، که مخفف Limbic Predominant Age Related TDP43 Encephalopathy می‌باشد. اخیرا LATE تحت عنوان نوعی جنون معرفی شده است و محققین به تازگی برای نام‌گذاری این بیماری و نحوه تشخیص آن از سایر بیماری‌های مغزی، به اجماع رسیده‌اند.
این گزارش جدید در
30 آوریل 2019 در مجله Brain (مغز) به چاپ رسده است. این مجله توسط موسسه ملی افزایش سن (NIA) حمایت می‌شود و برای بررسی موضوع مذکور، محققین بیش از 20 موسسه از 6 کشور دنیا در آن شرکت کرده‌اند.
به دلیل شباهت بیماری
LATE و آلزایمر و علائم آن، احتمالا تا قبل از این در بسیاری از موارد، بیماری LATE به اشتباه آلزایمر تشخیص داده شده است. نویسنده مقاله می‌گوید: شناخت صحیح این دو بیماری می‌تواند باعث پیشرفت تحقیقات در هر دو شرایط شود.
نینا سیلوربرگ، مدیر "برنامه مرکزهای بیماری آلزایمر" در موسسه
NIA و سرپرست کارگروه LATE می‌گوید: هدف نهایی جلوگیری یا حداقل توانایی درمان علل وعلائم هر بیماری مغزی چه آلزایمر و چه LATE است. او در ادامه گفت: برای رسیدن به این هدف در ابتدا بدانیم چه چیزهایی باعث ظهور علائم می‌شود و سپس مرتب‌سازی بر اساس شرایط هر شخص می‌تواند به ما کمک کند.
در مقاله اشاره شده است که تحقیق بر روی
LATE به یک نیاز اورژانسی تبدیل شده و چیزهای بسیار زیادی است که باید مورد مطالعه قرار بگیرد. برای مثال روش‌های بهبود تشخیص، شناسایی فاکتورهای ریسک و جلوگیری و درمان بیماری.

LATE در مقایسه با آلزایمر
زوال عقل یک بیماری به خصوص نیست؛ به طور کلی به شرایطی اطلاق می‌شود که فرد عملکرد شناسایی را از دست می‌دهد. مانند کاهش حافظه یا توانایی فکر کردن، که باعث اختلال در فعالیت های روزانه فرد بیمار می‌شود. آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است، اما اخیرا دانشمندان متوجه شدند که متغیرهای بسیار متفاوتی برای این بیماری وجود دارد.
اگرچه علائم آلزایمر و سایر دسته‌بندهای بیماری جنون می‌تواند شبیه هم باشند اما عملکرد این بیماری‌ها درون مغز متفاوت است. نشان آلزایمر تجمع پلاک‌هاست، که از پروتئین‌هایی به نام بتاآمیلوئید ساخته شده است و با پروتئین دیگری به نام تاو، درون مغز به هم پیچیده می‌شوند.
اما کیس بیماری
LATE، ناشی از تجمع پروتئین دیگری به نام TDP43 می‌باشد که به اشتباه درون مغز هستند.

محققین در مورد LATE چه می‌دانند
سیلوربرگ می‌گوید: این بیماری تمایل به ایجاد در افراد بسیار مسن دارد. بیش از
20 درصد مردم بالای 85 سال علائم این بیماری رو از خود نشان داده‌اند. اما نیاز به تحقیقات بیشتری برای درک بهتر تعداد افراد مبتلا است. اما هنوز خطر این بیماری بر سلامت عمومی افراد حداقل به اندازه آلزایمر است.
به نظر می رسد
LATE پیشرفت آهسته‌تری نسبت به آلزایمر دارد. اگرچه در احتمال رخ دادن همزمان هر دو وجود دارد که در آن صورت سرعت رشد سریع‌تر خواهد شد.
این گزارش سه استپ برای
LATE شرح داده است و این بستگی دارد که TDP43 در کجای مغز یافت شود. ( این سه ناحیه عبارتند از : آمیگدالا، هیپوکامپوس و چین سینوسی جلویی مغز)
در حال حاضر،
LATE تنها بعد از مرگ و انجام کالبدشکافی قابل تشخیص است. اما نویسندگان این مقاله امیدوارند که به زودی توانایی تشخیص این بیماری قبل از مرگ و در محیط درمانی محقق شود. یافتن نشان‌گر زیستی این بیماری برای مطالعات آلزایمر نیز حائز اهمیت است؛ چرا که در این صورت پزشکان قادر به تمیز کردن این دو بیماری زمانی که بیمار هنوز در قید حیات است، می‌باشند.

انصراف از نظر