1398/02/02

پیشنهاداتی برای روتین صبحگاهی جهت شروع یک روز موفقیت‌آمیز

الیسون گاترمن، مدیرعامل شرکت jelmar
بیشتر مردم به دو دسته سحرخیز و شب زنده‌دار دسته‌بندی می‌شوند. بدون توجه به عادات یا الویت‌هایی که دارید، سعی کنید از انجام برخی از فعالیت‌ها بلافاصله بعد از بیدار شدن بپرهیزید. مثلا به محض چشم گشودن به سراغ وسایل الکترونیکی خود رفته و شروع به چک کردن ایمیل‌ها یا شبکه های اجتماعی کنید. این کار در واقع یک تله تکنولوژی است که وقت گرانبهای شما را می‌بلعد!

  • صبحانه سالم بخورید. از تهیه صبحانه‌های بیرون بر اجتناب کنید. بله مسلما تهیه یک لیوان قهوه و یک دونات در طول مسیر خیلی راحت‌تر از آماده کردن صبحانه در منزل است. اما توجه کنید که یک صبحانه ناسالم می‌تواند باعث ایجاد تداخل در سطح انرژی و در نهایت کاهش بهره وری شود. همچنین روی سیستم بدن نیز اثرات جبران ناپذیر خواهد داشت. بنابراین در حق خود لطف کرده و یک صبحانه سالم به بدن خود برسانید.
  • ورزش کنید. کمی خلاقیت به خرج داده و مثلا برقصید یا هر فعالیت دیگری که دوست دارید ولی مطمئن شوید که کل بدن‌تان را به حرکت وادارید. این کار باعث ترشح آدرنالین زیادی خواهد شد.
  • مهربانی، خونسردی و مثبت اندیشی داشته باشید. انجام آنها هرچند انرژی کمتری از شما می‌گیرد اما از اهمیت بالایی برخوردار است. من در طول روز سعی می‌کنم همواره با به خاطر سپردن این کلمات زندگی کنم.
  • از شب قبل برنامه‌ریزی کنید. قبل از اینکه برای خواب آماده شوید یک لیست کوتاه از کارهای پیش رو آماده کنید. کافی است هر چه در ذهن دارید را به ترتیب و بدون وارد شدن به جزئیات یادداشت کنید.
  • انجام روتین صبحگاهی را حتی در محل کار نیز ادامه دهید. به عنوان مثال من حتما در طول روز زمانی را برای ارتباط با همکاران و داشتن گپی کوتاه اختصاص می‌دهم. به این ترتیب علاوه بر ارضای روح در برقراری ارتباطات انسانی، یک ارتباط باز و در نتیجه احساس رضایت در کارمندانم ایجاد خواهد شد.
  • کنترل ایمیل‌هایتان را به دست بگیرید. ایمیل‌ها هم رحمت هستند و هم نفرین! به محض وارد شدن به گوشه ایمیل‌ها، کنترل اوضاع از دست خارج می‌شود. در نتیجه بهترین راه، سازمان‌دهی آنها بر اساس الویت، وظایف و ... است تا بهره‌وری خود را افزایش دهید. اگر شما از آن دسته از افراد هستید که درگیر ایمیل‌هایتان شده و از انجام لیست بایدها جا می‌مانید، پس بهتر است کمتر به ایمیل‌تان سر بزنید.
  • زمانی را به خودتان اختصاص دهید. وقتی که استفان ار.کوی کتاب درباره تیزکردن اره را می‌نوشت، معتقد بود که انجام این کار باعث خودسازی و تقویت ابعاد شخصیتی‌اش می‌شود. زمانی را برای انجام کاری که دوست دارید اختصاص دهید تا روحیه خود را بالا نگه دارید. اگر می‌توانید حتی 5 یا 10 دقیقه به موزیک مورد علاقه‌تان گوش دهید و از مزایای آن در طول روز بهره‌مند شوید.

در نهایت مطمئنا انجام روتین صبحگاهی نمی‌تواند از داشتن یک روز دیوانه‌کننده جلوگیری کند اما اگر روز خود را با تغذیه روح آغاز کنید، قطعا از میزان استرس شما کم خواهد کرد.

انصراف از نظر