1398/02/11

چاله سیاه جت‌های پر قدرت را با سرعتی نزدیک به سرعت نور به بیرون پرت می‌کند

عکس شگفت‌انگیزی جدیدی منتشر شده از دو جت قدرتمند که با فشار و سرعتی نزدیک به سرعت نور، در حال پرت شدن از اولین چاله سیاه عکس‌برداری شده هستند. چاله سیاه خارق‌العاده M87 در فاصله پنجاه و پنج میلیون سال نوری از سیاره زمین در کهکشان Messier 87 قرار دارد. جدیدترین عکس از M87 توسط آزمایشگاه ناسا (Jet Propulsion Laboratory) منتشر شده است.
این چاله سیاه خارق‌العاده هر چیزی که در اطرافش باشد، حریصانه می‌بلعد. اما بعضی از اجسام داخل چاله سیاه نمی‌افتند و در عوض به دلایلی که برای دانشمندان ناشناخته است به سمت بیرون با سرعت بالا و نزدیک به سرعت نور در جهت مخالف رانده می‌شوند. زمانی که اجزای این جت سرعت بالا با گاز موجود در فضای بیکران اطراف چاله سیاه برخورد می‌کند، سرعت اجزا کم می‌شود و امواج کوبشی تولید می‌کند. این امواج کوبشی تشعشعاتی که توسط تجهیزات ما قابل شناسایی هستند، منتشر کرده است. بر طبق اظهارات مرکز آزمایشگاهی ناسا، این تصویر از M87 نشان می‌دهد امواج کوبشی توسط دو جت تولید شده است که یکی از آن‌ها از چاله سیاه به بیرون پرت شده و در مسیر مستقیم به سمت سیاره زمین، و دیگری در حال دور شدن در مسیر مخالف در حرکتند.

در سمت راست عکس بزرگنمایی شده در بالا جتی که با سرعت بسیار زیاد به سمت زمین در حال پرواز است، قابل رویت می‌باشد. بخش مستقیم مسیر طی شده، جت سرعت بالا را نشان می‌دهد و دقیقا در محلی که خط مستقیم تبدیل به منحنی می‌شود به دلیل کاهش سرعت اجزا امواج کوبشی شروع می‌شوند. درخشندگی جت به جهت پرواز با سرعت بالا به سمت زمین، چند برابر شده است. در مقابل جت دیگر در سمت مخالف با سرعت زیادی در حال دور شدن از سیاره زمین می‌باشد (سمت چپ عکس بزرگ‌نمایی شده) و امواج کوبشی تولید شده توسط آن حرف C انگلیسی را تشکیل داده است.

تلسکوپ فضایی ناسا (Spitzer Space Telescope) اشعه فروسرخ ناشی از این کهکشان را اندازه‌گیری کرده است که برخلاف امواج رادیویی است که به یکدیگر متصل شده بودند تا اولین عکس از چاله سیاه بسازند.

 اگرچه این جت‌های اکتشافات جدیدی نیستند. بر طبق اظهارات ناسا، فضانورد هربر کورتیس حدود یک قرن پیش برای اولین مرتبه یک پرتو مستقیم نادر کشف کرد که از M87 سرچشمه می‌گرفت. از آن زمان تاکنون فضانوردان در پی دانستن علت و چگونگی تشکیل این امواج در حال تلاشند.

انصراف از نظر