1398/03/13

چگونه خود را با شرایط وفق دهیم تا استرس کمتری متحمل شویم

وقتی حرف از داشتن استرس کمتر به میان می‌آید، به فکر راه و روش‌های جدید می‌افتیم. روش‌های قدیمی برای مدیریت استرس تنها باعث ایجاد حس شکنندگی و بیچارگی می‌شدند چرا که آن‌ها مسائل ریشه‌ای ناشی از فشار استرس را شناسایی نمی‌کردند و با آ‌ن‌ها روبرو نمی‌شدند.
"به اندازه کافی خوب نبودن" عبارت سمی است که به هنگام استرس باعث تولید عادات بدی مانند، غذاخوردن عصبی، سوء مصرف مواد، نداشتن خواب کافی و میل به کار کردن زیاد می‌شود.

از آنجا که استرس بخش اجتناب‌ناپذیری از زندگی اغلب ماست، هزاران راه برای کنار آمدن با آن وجود دارد. پذیرفتن تغییرات، انعطاف پذیری و سازگاری با شرایط از جمله مهارت‌هایی است که به شدت نادیده انگاشته شده است. استرس در مقابل افرادی که مثبت‌اندیشی را انتخاب می‌کنند شکست می‌خورد، به همین دلیل است که سازگاری کلید موفقیت است.

دلیل اینکه زندگی استرس‌آور است آن است که ما اجازه می‌دهیم اینگونه تعبیر شود. آیا می‌خواهید استرس کمتری تجربه کنید؟ تمام چیزی که نیاز به انجام آن است تغییر طرز تفکرتان در مقابل پیش آمدهای استرس‌زا است. تطابق‌پذیری و سازگاری تنها با تغییر در چند عادت در مدت کوتاهی حاصل می‌شود. مادامی که در حال انجام تمرینات خود هستید از ده‌ها منفعت آن بهره‌مند خواهید شد.

بدانید که شرایط موقتی است.
درک کنید که هیچ چیزی دائمی نیست. زندگی بر اساس هیچ قاعده‌ی خاصی عمل نمی‌کند. تنها چیزی که دائمی است "تغییر" می‌باشد. وقتی چنین بینشی داشته باشید، استرس ناشی از هر اتفاقی که سر راهتان قرار می‌گیرد، از بین می‌رود. بخاطر بسپارید؛ " شرایط موفقتی است و می‌گذرد"، فارغ از شدت استرس آن. هر چه بیشتر درگیر این طرز فکر شوید، زودتر وارد فضای روحی پایدار و آرام خواهید شد.

نفس بکشید.
نفس کشیدن و توانایی دم و بازدم عمیق و با آرامش یک مثال ابتدایی از سازگاری است. تنفس یک روش اثبات شده برای کاهش استرس است. بر اساس قواعد یوگا، تنفس یوجایی استرس را در کمتر از یک دقیقه کاهش می‌دهد، و با استفاده از سایر روش‌ها می‌توان استرس را کم و سیستم عصبی را اصلاح کرد. در حین انجام تنفس به نکات مثبت بیاندیشید.

مثبت‌اندیش باشید.
بر روی جریانات مثبت فکر کنید نه اینکه چه اتفاقات بدی ممکن است پیش بیاید. تغییر در گفتار می‌تواند ابزاری برای داشتن عادات بهتر و کاهش استرس باشد. نظرتان چیست که به جای اینکه بگویید " من خیلی می‌ترسم، از پس این کار بر نمی‌آیم و برای من زیادی است" از جمله پر روحیه‌ای چون " این کار چالش بزرگی برای من است اما من با اعتماد به نفس انجامش می‌دهم" استفاده کنید. در ابتدا احتمالا برایتان کمی عجیب به نظر می‌رسد اما هر چه بیشتر گفتگوی مثبت با خودتان داشته باشید، برایتان طبیعی‌تر خواهد شد. پس شما به ذهن‌تان بگویید به چه چیزی فکر کند و اجازه ندهید که آن شما را کنترل کند.

پذیرفتن شکست ضروری است.
پذیرش شکست بخشی از پروسه است. از شکست، خوشحالی را بیاموزید: هر اشتباه درسی برای یادگیری بیشتر است. خودتان را بخاطر خطاهایتان سرزنش نکنید؛ در واقع به آن‌ها به عنوان پله‌های نردبانی بنگرید که شما را به بهترین تان سوق می‌دهد.

فضای خود را پیدا کنید.
برنامه‌هایی نظیر یوگا یا تمرینات ذهنی برای تقویت انعطاف‌پذیری ترتیب دهید. همچنین می‌توانید با تغییر در چند عادت سازگاریتان با شرایط را بهبود ببخشید. برای مثال، افزایش رضایت با داشتن خواب بهتر یا عادات غذایی. در حین این تغییرات به واکنش بدن و ذهن‌تان توجه کنید. بر روی ذهن‌تان کنترل داشته باشید و به بدنتان بیاموزید تا آرامش داشته باشد. و از مثبت‌اندیشی در حین تمرینات غافل نشوید.

اصول تشکیل‌دهنده انعطاف‌پذیری:
زندگی مدام در حال تغییر است.
هر چه سریع‌تر بر آن واقف شویم بهتر است.

و بهتر می‌توانیم با هرآن‌چه رخ می‌دهد سازگار شویم.
و سریع‌تر زندگی را همان‌گونه که هست می‌پذیریم.

در نهایت درک می‌کنیم زندگی سرشار از اتفاقات تغییرپذیری از اعمال و احساساتمان است که ما را به سمت بهتر شدن راهنمایی می‌کند و هل می‌دهد.
در نهایت همه این روش‌ها جهت ایجاد انگیزه است و شمایید که می‌توانید بزرگترین مشوق خود باشید.

لینک منبع

انصراف از نظر