1398/02/15

کشف اتفاقی کشتی غرق شده 500 ساله‌ای در دریای شمال

جستجوگران که به دنبال کانتینرهای گمشده حامل فولاد در قعر دریای شمال بودند، کشتی غرق شده هلندی 500 ساله‌ای را کشف کردند که حامل ده‌ها تن مس بود. جستجوگران از دستگاه کاشف زیر دریایی به وسیله امواج صوتی برای یافتن محموله فولادی که از کشتی MSC ZEO در طی طوفان به دریا پرت شده بود، استفاده کردند که در طی تفحص متوجه جسمی در کف دریای شمال در هلند شدند. آن‌ها با تصور یافتن محموله مورد نظر، چنگال‌های مکانیکی دستگاه را پایین فرستادند و در عوض الواری از کشتی غرق شده مربوط به قرن 16 را بیرون آوردند و تقریبا 5 تن از محموله صفحات مسی را یافتند.
مارتین ماندرز رئیس سازمان باستان‌شناسی دریایی بین‌المللی هلند اعلام کرد این کشتی غرق شده، قدیمی‌ترین جسم کشف شده در آب‌های هلندی دریای شمال است.

الوارهای کشف شده نشان می‌دهد که کشتی به طول 30 متر در سال 1540 ساخته شده بود؛ تقریبا زمانی که در ساخت کشتی روش پیش‌رفته کارول، غشا با تخته‌های لب به لب و دوخته شده به قاب چوبی، جایگزین روش هلندی قرون وسطایی به نام کلینکر، غشا با تخته‌های روی هم، شده بود. روش کارول میراث مردمان مدیترانه است و نیازمند تنه‌های کشتی بزرگ‌تر بودند تا میزان نشتی در موج‌های سنگین را کاهش یابد. این روش در قرن‌های بعدی در قایق‌رانی و تجارت دریایی بزرگ هلند مورد استفاده قرار گرفت.

الوارها نشان‌دهنده آن است که کشتی توسط یک قاب موقت از تخته‌های بیرونی کوچک ساخته شده بود که در واقع روشی مابین دو روش قدیم و جدید است.

مس برای سکه‌ها


باستان شناسان حدس می‌زنند که این کشتی در حال سفر از دریای بالتیک بوده و در کران آنت ورپ (که هم اکنون بخشی از بلژیک است اما در آن زمان بخشی از هلند بوده است) غرق شده است. محموله مس احتمالا برای ساخت سکه‌های مسی بوده است.

مندرز می‌گوید صفحات مسی ممهور به نشان‌های خانواده ثروتمند آلمانی فاگر جهت ساخت سکه‌های مسی در هلند بودند. انجام آزمایشات شیمی بر روی مس‌ها مشخص کرده است که آن‌ها با مشخصات اولین سکه‌های مسی استفاده شده در هلند هم‌خوانی دارند. در قرن 16 در هلند از سکه‌های مسی استفاده می کردند.
بابنر این کشتی غرق شده بیان گر سه نکته کلیدی پیش رفت در تاریخچه هلند است: تغییر اساسی در تکنیک‌های کشتی سازی، رشد اقتصادی هلند بعد از دهه 1500 و معرفی ضرب سکه‌های مسی. واندرز می‌گوید ما هنوز کشتی را تفحص نکرده‌ایم و تا به حال سه مورد که این کشتی را استثنایی می‌کند، دانسته ایم. الوارهایی که توسط کاشف زیردریایی بیرون کشیده شده‌اند، هیچ‌گونه علائمی از هجوم کرم‌های کشتی نداشته و در شرایط بسیار خوبی بودند.
باستان شناسان دریایی امیدارند که بتوانند هرچه سریع‌تر جستجو بر روی این کشتی را آغاز کنند و تا آن زمان از محوطه لاشه کشتی توسط گارد ساحلی هلند محافظت می‌شود.

انصراف از نظر