1398/03/04

گوگل ارت چگونه عمل می‌کند

گوگل ارت یک برنامه نقشه‌برداری جغرافیایی است که از تصاویر ترکیبی، برای ساخت نقشه همه جانبه و منسجم از زمین استفاده می‌کند. این اپلیکیشن با به‌هم چسباندن بیش از میلیاردها تصاویرهوایی و ماهواره‌ای، یک ابزاری همه جانبه ایجاد می‌کند که هر کسی به صورت شخصی یا گروهی می‌تواند تغییرات آب و هوایی را پیگیری ، ویژگی‌های جغرافیایی و اکولوژیکی ناشناخته را کشف کند و البته تاریخچه آن را ثبت کند.
این ابزار کارتوگرافی دیجیتالی برای دولت، شرکت‌های خصوصی و حتی اشخاصی که به دنبال پیگیری اطلاعات جغرافیایی هستند، بسیار سودمند است. با جمع و نگهداری اطلاعات بیشماری، گوگل ارت برای دوستداران حفاظت طبیعی امکان ردیابی و مشاهده تغییرات الگوی زندگی جانوران و گیاهان را در سراسر کره‌زمین فراهم می‌کند. همچنین دولت‌ها می‌توانند رشد شهرها در کل زمین را بررسی نمایند.

چه کسی گوگل ارت را ساخت؟
تکنولوژی اصلی گوگل ارت در واقع از Intrinsic Graphic‌ یک کمپانی ساخت بازی که دیتابیس بصری تولید می‌کند، توسعه یافته است. در سال 2004 گوگل Keyhole شرکت تابعه Intrinsic را خرید.
در سال 2005، گوگل ارت اولین نقشه جهانی قابل دسترس را روانه کرد. در سال 2015 تیم تحقیقاتی شروع به برنامه‌ریزی نسخه جدیدی کرد که بر روی دسترسی‌ها تمرکز دارد. از سال 2017 اپلیکیشن جدید از طریق مرورگر گوگل کروم قابل دسترسی و دانلود کردن است. ابزارهای بازسازی سه‌بعدی گوگل ارت و تصاویر ماهواره‌ای که توسط اطلاعات ناسا از سال 1984 فراهم شده است، به کاربر اجازه سفر مجازی در زمان را می‌دهد. به محض در دسترس قرار گرفتن تصاویر هوایی و ماهواره‌ای جدید، نقشه به صورت مداوم آپدیت می‌شود.
تصاویر و اطلاعاتی که در گوگل ارت مورد استفاده قرار می‌گیرد، حاصل تلاش گروهی و مشارکتی ناسا، نشنال جئوگرافیک و سایر شرکت‌هاست. گوپال شاه، مدیر ساخت گوگل ارت اعلام کرد، تیم تحقیقاتی و توسعه شامل چهار تا پنج طراح با داشتن تجربیات کاربران و حدود سی مهندس برای بهبود و پیشرفت توانایی ارسال اطلاعات اپلیکیشن است. او می‌گوید: که هدف ما این است که حتی یک بچه در هند با سرعت اینترنت پایین هم بتواند آن‌طور که شایسته است به گوگل ارت دسترسی داشته باشد.

تصاویر چگونه ساخته می‌شوند؟
گوگل ارت میلیاردها تصویرهوایی و ماهواره‌ای را به هم می‌چسباند و از بین آن‌ها باکیفیت‌ترینشان را انتخاب می‌کند تا واضح‌ترین تصاویر را در دسترس قرار دهد. شاه می‌گوید: وقتی شما برای اولین بار گوگل ارت را باز می‌کنید، تصویری متشکل از ترلیون‌ها پیکسل از عکس‌های ناسا می‌بینید که بهار را در سراسر جهان به شما نشان می‌دهد؛ که آن را "زمین زیبا" می‌نامیم.

گوگل ارت چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟
برای اغلب مردم گوگل ارت راهی بدیع برای گشت و گذار در شهرها و مناظر از نمای بالاست. شاه می‌گوید: احتمالا 99 درصد مردم برای اولین بار از محله خود شروع می‌کنند. با تصاویر ناسا، میتوانید گذر عمر در محل زندگی خود در طول 30 سال گذشته را مشاهده نمایید.
شاه اشاره کرد ویژگی جدید نرم افزار با نام مهندسی زمین، به محققین اجازه ردیابی الگوهای جنگل‌زدایی، تغییرات مسیر آب‌ها و کشف مناطق ناشناخته را می‌دهد.
خیلی از سازمان‌ها از قابلیت استودیو ارت که امکان ارسال ویدیو را ایجاد کرده نیز بهره زیادی برده‌اند.
شاه گفت: یکی از بهترین و سودمندترین نتایجی که گرفتیم در اندونزی بود. یک گروه مکالمه‌ای امکان مشاهده مناطق ساحلی که به صورت قانونی و غیرقانونی در آن ماهی‌گیری می‌شد را فراهم کردند که با دخالت پلیس ماهی‌گیری در این خط ساحلی سالم‌سازی گردید.
شاه همچنین اشاره به ویژگی جدید " تغییرات آب و هوایی" کرد که به کاربر اجازه بررسی تغییرات جغرافیایی ناشی از افزایش دما را می‌دهد.

آینده گوگل ارت
ابزارهای آموزشی نقطه اصلی تمرکز تیم تحقیقاتی گوگل ارت است. ویژگی جدید مسافر (Voyager) امکان تگ کردن ویدیو، استوری و حاشیه‌نویسی بر روی گوگل ارت را فراهم می‌کند.
گوگل ارت با Sesame street، carmen Sandiego و National geographic در توسعه بازی‌های جمعی و تورها برای کمک به مردم در داشتن چشم انداز بهتری از جهان‌مان، همکاری می‌کند.

 

انصراف از نظر