تغذیه سالم، راهنمایی برای تازه کارها 3

جیمز کلیر

چه چیزی باید بخوریم؟
در وعده‌های غذایی خود پیشنهادهای زیر را بگنجانید:
بیشتر سبزیجات بخورید. چیزی به نام بهترین رژیم غذایی وجود ندارد اما همه رژیم‌ها روی مصرف سبزیجات بیشتر اتفاق نظر دارند.
غذاهای متنوع بخورید. همان‌طور که پیشتر اشاره شد مغز ما به دنبال تازگی و تنوع است. حال که نمی‌توانیم از خوردن بیسکویت اورئو ترد و کرمی لذت ببریم بیاییم با ایجاد تنوع، رژیم غذاییمان را جذاب کنیم. برای مثال سرو کردن هویج در کنار دیپ حمص و ایجاد یک حس جدید در ذهن یا اضافه کردن ادویه و طعم‌های جدید و خوشمزه به غذاها. کافی است کمی خلاقیت به خرج دهید و به خوراکی‌های سالم رنگ و بویی تازه ببخشید.

چگونه بدون احساس گناه هرآن‌چه که دوست داریم بخوریم؟
من معتقد هستم که زندگی بدون لذت بی‌معناست و چه اشکالی دارد که بدون عذاب وجدان از خوردن پیتزا لذت ببریم. اما از طرفی هم می‌دانم که از خوردن غذاهای سالم حس بهتری دارم. برای ایجاد تعادل بین این دو، یک راه حل ساده پیشنهاد می‌کنم: به دنبال مصرف هر خوراکی ناسالم یک خوراکی سالم بخورم. اگر یک بار اتفاق بیفتد هیچ اشکالی ندارد اما هرگز برای دو بار خوردن غذاهای سالم را از دست نخواهم داد.

چگونه به خوردن غذاهای سالم عادت کنیم؟
دلیل منطقی پشت عادت خوردن عصبی وجود دارد. زمانی که مغزمان استرس را تجربه می‌کند، مواد شیمیایی نظیر نوروپپیتدها و مخدرها ترشح می‌کند. این مواد شیمیایی باعث ایجاد مکانیزمی مشابه اشتیاق حاصل از مصرف چربی و شکر در بدن می‌شود به عبارت ساده‌تر وقتی استرس دارید مغز شما احساس اعتیاد به چربی و شکر می‌کند. پس باید روش‌های فائق آمدن بر استرس را آموزش ببینیم مثل تکنیک نفس کشیدن عمیق، ورزش، فعالیت هنری و ... .
به وسوسه خود "نه" بگویید. آزمایشی بر روی 120 دانش آموز انجام گرفته است. دانش آموزان به دو گروه تقسیم شدند. گروه یک باید در مقابل خوراکی‌ها از عبارت من نمی‌توانم استفاده می‌کردند و در مقابل گروه دو من نمی‌خواهم. بعد از تکرار چندباره این عبارات، هر گروه به سوالاتی بی‌ارتباط با موضوع پاسخ دادند. به هنگام خروج از دانش آموزان با شکلات پذیرایی شد و جالب است بدانید 61 درصد از گروه یک شکلات برداشتند و در مقابل تنها 36 درصد از گروه دو شکلات برداشتند. این تغییرات ساده در فن کلمات، به طور چشم‌گیری ثابت می‌کند که هر کسی می‌تواند انتخاب بهتری برای سلامتی خود داشته باشد.

عبارتی که به سالم‌خوری شما کمک می‌کند
کلماتی که استفاده می‌کنید چنان قدرتمند هستند که ذهن شما را کنترل کرده و بر رفتارهای شما موثرند. برای مثال هر وقت شما به خودتان می‌گویید "من نمی‌توانم" شما پیش زمینه‌ای مبنی بر ایجاد محدودیت در خود ایجاد می‌کنید. این عبارت بیانگر این است که شما خودتان را ملزم به انجام کاری می‌کنید که نمی‌خواهید. در مقایسه عبارت "من نمی‌خواهم" بیانگر میزان قدرت و کنترل شما بر شرایط است. هایدی گرنت هالبورسون مدیر مرکز علمی ایجاد انگیزه در دانشگاه کلمبیا تفاوت این دو عبارت را به این صورت بیان می‌کند: "من نمی‌خواهم" به عنوان یک انتخاب تلقی می‌شود بنابراین احساس قدرتمندی القا می‌کند و تاکیدی است بر عزم راسخ و قدرت اراده. "من نمی‌توانم" یک محدودیت است که بر شما تحمیل می‌شود بنابراین احساس قدرت را در شما از بین می‌برد.

حال با آگاهی بر قدرت کلمات می‌توانید بر عادات غذایی خود کنترل داشته و آن‌ها را به نحو موثری تغییر دهید.

نظر خود را بنويسيد