1398/02/04

تغذیه سالم، راهنمایی برای تازه کارها 2

جیمز کلیر

چگونه سالم‌خوری را آسان‌تر کنیم؟
بیشتر مردم بر این باورند که داشتن عادات بهتر یا تغییر در رفتارشان به اراده یا انگیزه نیاز دارد اما به مرور زمان اعتقاد پیدا کردم که همه‌چیز به محیط و اتمسفر اطرافمان بستگی دارد. محیط پیرامون شما کردار و عادات‌تان را شکل می‌دهد و این موضوع در مورد غذا بیشتر صادق است. پروفسور برایان وانسینک در کتاب خود چند راه‌حل عملی برای سهولت داشتن تغذیه سالم ارائه کرده است.

از بشقاب‌های کوچک‌تر استفاده کنید. ظروف بزرگ به معنای حجم غذای بیشتر است و در نتیجه خوردن بیشتر. برایان پیشنهاد می‌دهد که به جای بشقاب 12 اینچی از بشقاب 10 اینچی استفاده کنید. به این ترتیب در طول یک سال حدود 22 درصد غذا کمتر خواهید خورد. حال اگر فکر می‌کنید که به سادگی می‌توانید غذای کمتری در بشقاب بزرگ‌تر بریزید، سخت در اشتباه‌اید. وقتی شما یک وعده کوچک در ظرف بزرگ دارید، ذهن شما ناراضی خواهد بود در حالی‌که همین وعده در ظرف کوپک حس سیری بیشتری می‌دهد. دایره‌های سیاه رنگ در هر دو عکس یکسان هستند اما مغز و به تبع آن شکم شما آن‌ها را هم‌اندازه نمی‌بیند.

اگر به دنبال مصرف کمتر نوشیدنی‌های گازدار هستید از لیوان‌های باریک و بلند به جای پهن و کوتاه استفاده کنید. لیوان‌های باریک و بلند در چشم ما بیشتر به نظر می‌رسد. با این روش حدود 20 درصد نوشیدنی کمتری مصرف خواهید کرد.

از ظروف با تضاد رنگی زیاد با غذای خود استفاده کنید. اگر رنگ غذا و ظرف شما به یک‌دیگر نزدیک باشد به دلیل ناتوانی ذهن در تشخیص غذا با ظرف، غذای بیشتری می‌خورید. به عنوان مثال سبز تیره و آبی تیره رنگ‌های مناسب غذای روشن مانند پاستا و سیب زمینی خواهد بود چرا که تضاد رنگی خوبی دارند و در نتیجه از آن‌ها میزان کمتری خواهید خورد و از طرفی به دلیل تشابه رنگی با سبزیجات، سبزیجات بیشتری مصرف می‌کنید.
خوراکی‌های سالم را در معرض دید قرار دهید. مثلا یک ظرف میوه یا مغزهای مفید را در محل پر رفت و آمد منزل خود قرار دهید که هر زمانی گرسنه بودید اولین چیری که به چشم‌تان می‌آید این خوراکی‌ها باشد.

غذاهای ناسالم را در فویل و خوراکی‌های سالم را در کیسه‌های پلاستیکی بسته‌بندی کنید. ضرب‌المثل معروف «از دل برود هرآن‌چه از دیده برفت» مصداق بارز این مطلب است. خوردن تنها یک اتفاق فیزیکی نیست بلکه یک رویداد روحی و روانی می‌باشد. مغزتان اصولا شما را دعوت می‌کند  به خوردن چیزی که می‌بینید. بنابراین اگر خوراکی‌های ناسالم را از جلوی دید بردارید، قطعا کمتر از آن‌ها خواهید خورد.

غذاهای سالم را در ظروف بزرگ‌تر و ناسالم را در ظروف کوچک‌تر بسته‌بندی کنید. بسته‌بندی بزرگ جلب توجه بیشتری می‌کند در حالی‌که ظروف کوچک بدون آن‌که جای زیادی اشغال کنند تا ماه‌ها در آشپزخانه جا خوش کند. بنابراین اگر خوراکی‌های ناسالم شما بسته‌بندی بزرگی دارند آنها را به ظروف کوچک‌تر انتقال دهید. 

انصراف از نظر