1398/02/25

رابطه بین زندگی طولانی و ویتامین‌های حاصل از مواد غذایی

اخبار خوب و بدی در مورد ویتامین‌ها و مواد معدنی وجود دارد: خبر خوب این است که ویتامین‌ها و مواد معدنی ارتباط مستقیم با کاهش ریسک مرگ زودرس دارد. اما خبر بد این است که بر طبق مطالعات جدیدی که انجام شده، این درصورتی است که ویتامین‌ها و املاح معدنی از مواد غذایی حاصل شده باشد نه مکمل‌ها.
دکتر فنگ نویسنده این مقاله اشاره کرد که نتایج به دست آمده، موکد این مطلب است که مواد مغذی موجود در غذاها حاوی ویتامین‌های سودمندی است که در مکمل‌ها دیده نشده است.
مورد بعدی استفاده دز بالای بعضی از مواد مغذی موجود در مکمل‌ها است که می‌تواند برای بدن مضر باشد؛ برای مثال در این تحقیق مشخص شد که دریافت دز بالای کلسیم از مکمل‌ها میتواند احتمال ریسک ابتلا به سرطان و مرگ را افزایش دهد. این مقاله در مجله Annals of Internal Medicine چاپ شده است.

غدا در مقایسه با مکمل‌ها
در این مقاله، اطلاعات بیش از 27000 نفر در آمریکا، با محدوده سنی بالاتر از 20 سال و بین سال‌های 1999 تا 2010 تحلیل و آنالیز گردیده است. مصاحبه کنندگان در مورد تغدیه‌شان طی 24 ساعت قبل و مکمل‌های مورد استفاده در 30 روز گذشته، مورد پرسش قرار گرفتند و آنها به صورت متوسط طی 6 سال مورد بررسی قرار گرفتند.
در طول مطالعات حدود 3600 نفر فوت کردند که مرگ 945 نفرشان از ناراحتی‌های قلبی و 805 نفر از سرطان بود.
آن‌ها متوجه شدند که اگر انسان‌ها مقدار کافی از ویتامین k و منیزیم مصرف کنند، نسبت به سایرین ریسک مرگ ناشی از هر بیماری‌ای در آن‌ها کاهش می‌یابد و در ادامه کسانی که دز مناسبی از ویتامین‌های K ، A، زینک و مس مصرف کنند ریسک مرگ ناشی از ناراحتی‌های قلبی در آن‌ها کم می‌شود.
اما وقتی منابع این ویتامین‌ها را، مواد غذایی یا مکمل‌ها، مورد بررسی قرار دادند متوجه شده‌اند که در صورتی که این املاح و ویتامین‌ها از مواد غذایی دریافت شده باشد، احتمال مرگ و میر کاهش می‌یابد. همچنین روشن شد بین مصرف دز بالای کلسیم حداقل 1000 میلی گرم در روز و احتمال مرگ ناشی از سرطان ارتباط وجود دارد.
بر طبق این مقاله، دریافت مقدار مورد نیاز از مواد مغذی در غذاها، احتمال مرگ و میر را کاهش داده و در مقابل مصرف اضافی مکمل ها می‌تواند برای بدن مضر باشد. البته محققین اعلام کردند که خودشان به صورت دقیق تغذیه شرکت کنندگان را اندازه‌گیری نکرده‌اند و تحقیقات بر اساس اطلاعاتی است که خود آن‌ها گزارش دادند که می‌تواند کاملا دقیق و صحیح نباشد. مطالعات بعدی در راستای آزمودن مزایا و معایب مکمل‌ها خواهد بود.

خطرات مکمل‌ها
این مقاله، اولین بررسی‌ها در زمینه مضرات مکمل‌ها نیست. در سال 2011، مشخص شد که بین مصرف مکمل ویتامین E و ابتلا به سرطان پروستات در مردها ارتباط وجود دارد.
آکادمی Nutrition & Dietetics پیشنهاد می‌کند که مردم ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز بدنشان را بهتر است از مواد غذایی با داشتن یک رژیم غذایی سالم به دست بیاورند. همچنین اشاره کرد که مواد غذایی شامل مولفه‌های سودمندی هستند که در مکمل‌ها یافت نمی‌شود، از جمله فیبر یا ترکیبات زیست فعال.
البته لازم به ذکر است که بعضی از مردم به دلیل شرایط بدنی، قادر به دریافت همه مواد مغذی مورد نیاز خود از غذاها نیستند و باید از مکمل‌ها استفاده کنند. برای مثال، زنان باردار اغلب نیاز به مکمل فولیک اسید و آهن برای رشد جنین و بهبود شرایط زایمان دارند.‌
در نهایت همواره مصرف مکمل‌ها باید با مشورت پزشک باشد.

 

انصراف از نظر