1398/02/08

12 عادتی که مردمان موثر و اصیل دارند 2

1- تحت تاثیر مسائل مالی نیستند.
مردامن موثر برای داشتن حس خوشبختی به زندگی تجملی نیازی ندارند. البته به این معنی نیست که خرید آخرین و بهترین مدل از وسایل را اشتباه می‌دانند بلکه آن‌ها را عامل ضروری برای خوشحال بودن نمی‌دانند. حس خوشحالی آن‌ها ناشی از دوستان، خانواده، درون و هدفمندی آنهاست.

2- قابل اعتمادند.
مردم به سمت آنها جذب می‌شوند چرا که آن‌ها قابل اعتمادند. دوست داشتن افرادی که شخصیت‌شان و احساسشان مشخص نیست بسیار سخت است. اصالت مردمان موثر باعث پایبندی تعهدشان می‌شود. هرگز برای ختم جلسه قولی نمی‌دهند.

3- سرسختند.
انتقاد از خود را یک حمله شخصیتی تلقی نمی‌کنند و هرگز احساس توهین و مقابله به مثل در برابر انتقاد ندارند. به راحتی اظهارنظرهای مثبت و منفی را ارزیابی می‌کنند، آن‌ها را می‌پذیرند و بدون آن‌که احساس ناخوشایندی داشته باشند آن‌ها را عملی کرده و البته موارد غیر ضروری را رها می‌کنند.

4- وابسته به تلفن همراه خود نیستند.
هیچ چیز به اندازه پیغام دادن در طول جلسات و یا نگاه کوتاهی به دستگاه تلفن انداختن، باعث انحراف نخواهد شد. مردمان موثر در طول جلسات تمام انرژی خود را صرف تمرکز کرده و این به سایرین حس رضایت را منتقل می‌کند. هنگامی که شما، به واسطه صحبت‌های کوتاه و وابستگی به تلفن خود، رفتار ربات گونه در جلسات دارید در ضمیر ناخودآگاه آن‌ها بی‌ادبی و احساس سردی نقش می‌بندد. مردمان موثر به هر مکالمه‌ای هرچند کوتاه عمق می‌دهند.

5- تحت تاثیر تمجید دیگران نیستند.
آن‌ها بر اساس تمجدید و خوش آمد دیگران تصمیم‌گیری نمی‌کنند چرا که احتیاجی به تحسین دیگران برای ایجاد حس خوب نسبت به خود ندارند. از شرایط در جهت منفعت طلبی و سودجویی خود استفاده نمی‌کنند و بدون هیچ جلب توجهی هرآن‌چه را که نیاز است انجام می‌دهند.

6- ریاکار نیستند.
به هرآن‌چه که می‌گویند عمل می‌کنند. مردمان موثر شما را تشویق به انجام کاری که خود به آن پایبند نیستند، نخواهند کرد که این امر نشان‌دهنده خودآگاهی آن‌هاست. خیلی از افراد ریاکار حتی اشتباهات خود را نمی‌توانند شناسایی کنند و نسبت به ضعف‌های خود ناآگاهند. در مقابل مردمان موثر در قدم اول اشتباهات خود را مرتفع می‌کنند.

7- پز نمی‌دهند.
همه ما با افرادی برخورد کرده‌ایم که مدام از خود تعریف می‌کنند و در مورد فضایل‌شان صحبت می‌کنند. دلیل این رفتارشان این است که همواره نگرانند چنان‌چه خودشان به دستاوردهایشان اشاره نکنند، دیگران متوجه نخواهند شد. مردامن موثر نیازی به پز دادن ندارند. آن‌ها به دستاوردهای خود مطمئن هستند و به شدت معتقدند که اگر وظایفشان را آ‌ن‌طور که باید و از راه صحیحش انجام دهند، شایستگی شان نمایان خواهد شد.

مردمان موثر می‌دانند که، کی هستند، به اندازه کافی به خود اعتماد دارند و نسبت به خود واقعی‌شان راحتند. آن‌ها به شدت واقع‌گرا بوده و در لحظه حضور دارند.

انصراف از نظر