ماشين هاي الكتريكي بخش اول

تحليل مدارهاي مغناطيس و مبدل ها
ناشر: نياز دانش
نویسنده: محمدرضا فيضي
وضعيت : موجود در انبار
58,000تومان 52,200تومان
تخفیف : 5,800تومان

درباره‌ي كتاب ماشين هاي الكتريكي بخش اول اثر محمدرضا فيضي :

مبدل های الکترومکانیکی، مانند انواع عملگرها و ماشین های الکتریکی، نیروی محرکه صنعت امروز و نیز اساس کار اتوماسیون صنعتی هستند و استفاده بهینه از این مبدلها مستلزم درک اصول کار آنها است. با وجوداین، اکثر قریب به اتفاق کتاب های متعددی که امروزه در زمینه ماشین های الکتریکی به زبان های مختلف منتشر شده است، بخش محدودی از کتاب را به این موضوع اختصاص داده اند؛ و یا اصلا بحثی از آن به میان نیاورده اند. این در حالی است که در مورد انواع ماشین های الکتریکی مرسوم، از جمله ماشین های DC، ماشین های القایی و ماشین های سنکرون، کتاب های متعدد چاپ و منتشر شده است که ویژگی های هر کدام از آنها، از مرحله ساختمان تا طراحی، و نیز تحلیل آنها در شرایط ماندگار و گذرا، بسیار موشکافانه مورد بحث قرار گرفته است.

مسئله فوق، اینجانب را بر آن داشت که پس از چهل سال تجربه تدریس و تحقیق در زمینه انواع مبدل های الکترومکانیکی و ماشین های الکتریکی، یک جلد کتاب مجزا را، که به طور اختصاصی در مورد تحلیل مدارهای مغناطیسی و تبدیل الکترومکانیکی بحث می کند، تألیف نمایم. در این کتاب، فرض بر این نهاده شده است که خوانندگان آن، در کنار برخورداری از اطلاعات پایه ریاضی، با چند اصل و قانون فیزیک، از جمله اصل بقای انرژی، قوانین ولتاژ و جریان کیرشهوف و نیز قوانین فارادی و آمپر، آشنایی کافی دارند.

کتاب حاضر شامل شش فصل است. در فصل اول مقدمات مربوط به پارامترهای میدان مغناطیسی بحث شده و آمادگی لازم برای ورود به مباحث مدارهای مغناطیسی با تحریک DC، که در فصل دوم آورده شده است، را فراهم می سازد. فصل سوم ادامه فصل قبلی است و در آن، مدارهای مغناطیسی با تحریک AC به همراه مدارهای تزویج شده مغناطیسی و نیز تلفات هسته مورد بحث قرار می گیرد. در نهایت، فصل های چهارم تا ششم از مقدمات محاسبه انرژی در میدان مغناطیسی تا محاسبات مربوط به نیرو و گشتاور در مبدل های الکترومکانیکی را به طور مشروح پوشش می دهد. در فصل های اشاره شده، بالغ بر هفتاد مثال کلیدی حل شده مرتبط با هر مبحث گنجانده شده است و علاوه بر آن، تعدادی تمرین در متن هر فصل و به تعداد کافی مسئله تشریحی در انتهای آن قرار داده شده است. به دنبال فصيا اشاره شده، تعداد شصت تست چهار گزینه ای به صورت جداگانه به همراه کلید آنها آورده شدهایی می تواند تمرین خوبی جهت افزایش آمادگی دانشجویان برای آزمون های سراسری کارشناس ام باشد. یادآوری می شود که بیش از ۹۵. مثالها، مسائل تشریحی و تست های چهار گزینه ای داده شده در این کتاب توسط شخص مؤلف طراحی شده و تعدادی از آنها، بالأخص تست های چهار گزینه ای، در آزمون های مختلف ورودی دانشگاهها، از جمله آزمون های سراسری کارشناسی ارشد در بیست و پنج سال اخیر، مورد استفاده قرار گرفته است.

مباحث مطرح شده در این کتاب از نظر سرفصل، تقریبا نیمی از سرفصل های فعلی درس ماشین های الکتریکی یک دوره کارشناسی را شامل می شود، ولی حجم مطالب به مراتب بیش از آن است که در نصف یک نیمسال تحصیلی به طور کامل قابل تدریس باشد و در نتیجه، استاد درس به سلیقه خود ممکن است قسمتهایی از مطالب را به صورت خلاصه تر از آنچه در این کتاب بیان شده است، تدریس نماید. به علاوه، با توجه به عمق مطالب، این کتاب درصد بالایی از فصل مرتبط با تبدیل انرژی درس تئوری جامع ماشین های الکتریکی دوره کارشناسی ارشد را نیز پوشش می دهد.

روش بیان مطالب و مثال های حل شده متعدد به نحوی تنظیم شده است که یک فرد علاقه مند با اطلاعات اولیه لازم می تواند به صورت خودآموز مطالب کتاب را فرابگیرد. به علاوه، چند مثال نمونه با استفاده از برنامه نویسی در محیط نرم افزار MATLAB آورده شده است و خوانندگان علاقه مند و آشنا به این نرم افزار یا هر نرم افزار مشابه می توانند اغلب مثال ها و مسائل تشریحی انتهای فصل ها را با استفاده از آنها حل نمایند. یادآوری می شود که کدهای پیشنهادی الزاما بهترین نیستند و برحسب سلیقه و مهارت افراد ممکن است تغییر کنند.

این کتاب، علاوه بر یک کتاب درسی، می تواند به عنوان یک مرجع مناسب برای آمادگی آزمون ورودی کارشناسی ارشد و بالأخص المپیاد دانشجوئی مورداستفاده قرار گیرد.

از همکار محترم جناب آقای دکتر سجاد توحیدی، که نقش به سزایی در ویرایش علمی و نگارشی این کتاب داشتند، تشکر و قدردانی می کنم.

این اثر توسط  انتشارات كتاب نياز دانش منتشر شده است و می توانید اين كتاب و ساير كتاب هاي برق را از طریق خرید آنلاین از سایت فروش اینترنتی کتاب صانعی سفارش دهید.

نویسنده محمدرضا فيضي ‏‏‏،
نوع جلد شوميز
زبان فارسي
تعداد صفحات 366
نوبت چاپ 1
ابعاد 165*235 میلی‌متر
وزن 600
سال چاپ 1399
سايز وزيري
شابك9786008906735
كد كالا50792

محصولات مرتبط