روانشناسي شناختي (كد2253)

ناشر: سمت
نویسنده: دكتر محمد حسين عبداللهي ‏‏‏، دكتر حسين زارع ‏‏‏،
وضعيت : موجود در انبار
29,000تومان

درباره‌ي كتاب روانشناسي شناختي اثر دكتر محمد حسين عبداللهي ‏‏‏، دكتر حسين زارع :

علوم شناختی حوزهای بین رشته ای است که موضوع مطالعه آن شناخت در تمامی ابعاد است. روان شناسی شناختی به عنوان یکی از علوم اصلی در مجموعه علوم شناختی در بررسی شناخت، به مطالعه فرایندهای شناختی در روان و ذهن انسان می پردازد. پس از شکل گیری روان شناسی شناختی نوین در دهه شصت، ابتدا مبانی روان شناسی شناختی به عنوان یک درس در دوره های متفاوت سایر گرایش های روان شناسی ارائه می شد، اما به تدریج به صورت یک دوره خاص دانشگاهی در مقاطع ارشد و دکتری در برخی دانشگاه های خاص در نظر گرفته شد و اکنون تقریبا بیست سال است که در کشورمان مطرح و راه اندازی شده است. و تألیف کتاب روان شناسی شناختی از چند نظر ضرورت دارد، که از جمله مهم ترین آنها عبارت اند از: کمبود منابع تألیفی جامع و کامل به زبان فارسی، به روز رسانی و غنی سازی مطالب آنها متناسب با تحقیقات گسترده در این زمینه (زیرا با توجه به تحقیقات متعدد در مجموعه علوم شناختی، محتوا و مباحث آن در حال تحول و توسعه است)، و نهایتا توجه به مؤلفه های بومی و ارزشی کشور عزیزمان در تهیه محتوا به عنوان مهم ترین شاخص های تحول در علوم انسانی. ا در تدوین کتاب حاضر، که در واقع مقدمه ای بر مباحث اساسی روان شناسی شناختی است، سعی شده است از منابع جدید و شناخته شده موجود استفاده شود و هدف آن ارائه دانش نظری و تجربی واضح و روان در موضوعات اصلی روان شناسی شناختی بوده است. فرض بر این بوده که تا حد امکان به ارتباط میان مباحث نظری و اصول آن، با تحقیقات و تجارب روزمره واقعی زندگی افراد توجه شود.

کتاب حاضر در دوازده فصل تنظیم و ارائه شده است؛ بدین صورت که در فصل اول به مبانی کلی آن از جمله تاریخچه، تعریف موضوع و حوزه های تحقیقی آن، عوامل شکل گیری، الگوی پردازش اطلاعات و روش های تحقیق اشاره شده است. از آنجا که بخشی از مباحث و نتایج به دست آمده، حاصل تحقیقات انجام شده با رویکرد عصب - روان شناسی شناختی است، در فصل دوم سعی شده است کلیاتی در زمینه مبانی نظری آن و روش های تحقیقی رایج در این حوزه ارائه شود. از فصل سوم تا پایان کتاب، یعنی فصل دوازدهم، در هر فصل یکی از مبانی نظری فرایندهای شناختی بررسی شده است؛ این مبانی به ترتیب شامل توجه، ادراک، حافظه، بازنمایی اطلاعات مبتنی بر تصویرسازی ذهنی، زبان و شناخت، حل مسئله، قضاوت، استدلال، تصمیم گیری و هوش هستند. در معرفی فرایندهای شناختی مذکور سعی شده است ضمن ارائه کلیاتی برای آشنایی با آنها و مؤلفه ها و دیدگاه های مرتبط، نمونه هایی از روش های سنجش مرتبط با هریک نیز معرفی شود. گفتنی است که اکثر فرایندهای شناختی معرفی شده، خود به تنهایی یک مبحث تخصصی به شمار می آیند که ضرورت دارد در هریک از مباحث مذکور کتب تخصصی تألیف شوند. و امید است کتاب حاضر به عنوان یک منبع مقدماتی نسبتا جامع در حوزه روانشناسی شناختی مورد استفاده دانشگاهیان و دانشجویان گرامی قرار گیرد و به سهم خود زمینه شکوفایی و توسعه علوم شناختی، به خصوص روان شناسی شناختی بومی، را در قالب پژوهش های نظری و آزمایشگاهی فراهم آورد. مسلما آراء و دیدگاه های صاحب نظران ارجمند دانشگاهی در خصوص محتوای آن در بازنگری و اصلاحات بعدی مفید واقع خواهد شد.

این اثر توسط  انتشارات كتاب سمت منتشر شده است و می توانید اين كتاب و ساير كتاب هاي روانشناسي را از طریق خرید آنلاین از سایت فروش اینترنتی کتاب صانعی سفارش دهید.

نویسنده دكتر محمد حسين عبداللهي ‏‏‏، دكتر حسين زارع ‏‏‏،
نوع جلد شوميز
زبان فارسي
تعداد صفحات 392
نوبت چاپ 1
ابعاد 165*235 میلی‌متر
وزن 570
سال چاپ 1398
شابك9786000206963
كد كالا50582