پژوهشگر مشتاق كارآفريني

the Aspiring Entrepreneurship scholar
ناشر: دانشگاه تهران-چ
نویسنده: دين ا ‏‏‏، شفرد ‏‏‏،
مترجم: كمال سخدري ساره كولجي ،
وضعيت : موجود نیست
19,000تومان

درباره‌ي كتاب پژوهشگر مشتاق كارآفريني اثر دين ا ‏‏‏، شفرد  و ترجمه ساره كولجي :

امروزه، کارآفرینی به منزله یک حوزه علمی مستقل، که دارای پدیده علمی متمایز برای فهم، توصیف و تبیین است، مقبولیت و مشروعیت خود را در جوامع علمی دنیا به دست آورده است؛ به طوری که در اجتماع های بزرگ و معتبر پژوهشگران مدیریت با عنوان «آکادمی مدیریت» بخش کارآفرینی گروهی مستقل با اهداف و برنامه های مستقل و مشخص دوره ای و سالیانه دارد. همچنین، تعداد مجلات تخصصی، مقاطع تحصیلی، دوره های آموزشی، رویدادها، دانشجویان، پژوهشگران و اعضای هیئت علمی تخصصی کارآفرینی و نیز تعداد دانشکده های کارآفرینی در دنیا در حال گسترش روزافزون است. در کشور ما نیز، بیش از یک دهه است که کارآفرینی به عنوان یک موضوع علمی و رشته ای مستقل در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری مورد آموزش و پژوهش قرار می گیرد. شکل گیری دانشکده کارآفرینی در سال ۱۳۸۶ به عنوان قطب علمی آموزش، پژوهش و ترویج کارآفرینی در کشور و بزرگترین دانشکده کارآفرینی خاورمیانه، نقطه عطفی در توسعه علمی این رشته در ایران محسوب می شود. بی تردید، یکی از اهداف مهم آموزش کارآفرینی تربیت پژوهشگران کارآفرینی است که به فلسفه اساسی این علم، یعنی توسعه و آزمون نظریه ها، برای فهم بهتر و درست پدیده مد نظر علم کارآفرینی، که همان شکل گیری و توسعه فعالیت اقتصادی اجتماعی جدید موفق و مؤثر است، جامه عمل بپوشاند. جای تردید نیست، در جامعه، به همان اندازه که به کارآفرینان بلندپرواز احتیاج است تا با رفتارهای کارآفرینانه خود منابع کشور را به سمت کارآیی و اثربخشی هدایت کنند و باعث خلق ثروت و ارزش شوند، به همان اندازه نیز به پژوهشگرانی مشتاق و بلندپرواز نیاز است تا بتوانند از طریق نظریه پردازی و توصیف و تبیین رفتارهای کارآفرینان موفق، کارآفرینان بالقوه کشور یا سایر کارآفرینان و تیم های کسب و کارهای نوپا و استارت آپ ها را از آزمون و خطا خارج کنند و مدل ها و نظریه هایی بومی و بستر مندشده ای را برای کاهش هزینه ها و نرخ شکست رفتارهای کارآفرینانه در کشور ایجاد کنند. در این زمینه، فهم اینکه چگونه دانشجویان مقطع دکتری و پژوهشگران تازه کار می توانند مسیر تعالی خود را به عنوان یک محقق کارآفرینی به نحو شایسته ای طی کنند، بسیار حائز اهمیت است.

فقدان چنین نقشه راهی برای کلیه دانش پژوهان، دانشجویان و اعضای هیئت علمی که پژوهش کارافرینی بخشی مهم از زندگی حرفه ای آنان است، مشوق اصلی ما برای ترجمه این اثر ارزشمند پروفسور دین شفرد بوده است. در این کتاب، پروفسور شفرد بیان می کند که چگونه می توان پژوهش کارآفرینی را به حرفهای آکادمیک یا دانشگاهی موفق تبدیل کرد. پروفسور شفرد از صاحب نظران برجسته کارآفرینی به شمار می آید که بیش از ۱۵۰ مقاله در مجلات معتبر کارآفرینی و مدیریت دارد و طبق آخرین پژوهش انتشار یافته در سال ۲۰۱۸ ایشان به عنوان تأثیرگذارترین محقق کارآفرینی براساس انتشارات بین سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۱۳) معرفی شده اند. پروفسور شفرد تا چندی پیش به عنوان سردبیر معتبر ترین و برترین مجله کارآفرینی مشغول به فعالیت بودند و تحت نظارت و راهبری ایشان این مجله به بالاترین رتبه بین مجلات کارآفرینی رسیده است و در میان مجلات *A در حوزه مدیریت و کسب و کار قرار گرفته است.

این کتاب پیامی ساده دارد: «اگر می خواهید آموزش و پژوهش کارآفرینی را به یک حرفه دانشگاهی موفق تبدیل کنید، لازم است سخت تلاش کنید.» در فصل اول کتاب، اشاره می شود که دین شفرد دوره دکتری خود را در دانشگاهی معمولی (دانشگاه بند) در استرالیا به اتمام رسانید و استادان کمیته رساله دکتری او نیز پژوهشگران برجسته ای نبودند تا بتوانند یاریگر او در انتشار مقالات در مجلات معتبر باشند. از آنجا که شفرد این شانس را نداشت که نحوه نگارش مقالات پژوهشی و هدایت آنها در مسیر تجدید نظر و ارسال مجدد ( R & R ) از استادان خود بیاموزد، دریافت که به منظور انتشار مقالات در مجلات معتبر باید خود اقدامات لازم برای به ثمر رساندن موفق این فرایند را یاد بگیرد. همان طور که در فصل اول اشاره می کند:

و من به جای اینکه نوشتن و انتشار مقالات را به صورت نیابتی و از طریق فرایند تجدید نظر و ارسال مجدد ( R & R ) از یک محقق ارشد یاد بگیرم، این کار را با همکاری با هم رده هایم و از طریق ارسال مقالاتی که به طور مشترک نوشته بودیم، یاد گرفتم. براساس فلسفه پروفسور شفرد، که زیربنای نگارش این کتاب نیز هست، پژوهشگران کارآفرینی لازم است رفتار کارآفرینانه داشته باشند. به این مفهوم که پژوهشگران کارآفرینی مانند کارآفرینانی هستند که مقالات و سایر خروجیهای پژوهشی و آموزشی آنها، محصولات و خدمات آنهاست. با این رویکرد، فرصتهای تحقیقاتی شرایطی هستند که می توان از طریق نظریه های جدید، روشهای جدید یا ترکیبی جدید، فهم جدیدی از پدیده کارآفرینی ارائه نمود. در این زمینه، فصل دوم کتاب به «تفکر کارآفرینانه برای شناسایی فرصتهای پژوهشی» می پردازد و اینکه چگونه ادبیات و نظریه های کارآفرینی می توانند در خدمت پژوهشگران جهت کشف و بهره برداری از فرصت های پژوهشی قرار گیرند.

فصل سوم به «رویکرد و مدیریت فرایند انتشار» می پردازد. در این فصل، پروفسور شفرد به پژوهشگران توصیه می کند که درک مناسب و سازنده ای از فرایند ارزیابی مقالات به دست آورند. ایشان علاوه بر توصیف کامل فرایند انتشار، نکات کاربردی ارزشمندی درباره ارسال، پاسخ به داوران، کار روی مقالات تأیید نشده و غیره ارائه می کنند. شفرد توصیه می کند که نویسندگان آرای داوران را جدی بگیرند و از آنها برای بهبود و ارتقای مقالات خود استفاده کنند. پروفسور شفرد ارزیابی مقالات را خدمت به اجتماع به طور عام و خدمت به نویسندگان آن مقاله به طور خاص» قلمداد می کند. لذا، اتخاذ رویکرد همکاری و قدردانی برای اینکه داوران کار خود را متوقف کرده اند تا مقاله یا اثر پژوهشی شما را ارزیابی کنند، توصیه کلیدی شفرد در این فصل است.

در فصل های چهارم تا ششم به «اتخاذ طرز فکری کارآفرینانه برای دست یابی به تعالی در آموزش»، «تضمین یک شغل در دانشکده کارآفرینی» و «ایجاد سابقه تحقیقاتی کارآفرینی در خور ترفيع» پرداخته شده است. پروفسور شفرد تأکید می کند پژوهشگران تازه کار باید تلاش کنند در هر سه جنبه زندگی آکادمیک خود شامل پژوهش، تدریس و ارائه خدمات حرفه ای عملکردی مناسب داشته باشند. او تأکید می کند که داشتن مقالاتی که در مجلات معتبر به چاپ رسیده اند، نقشی مهم در تصمیم گیری های مربوط به استخدام و ترفيع در دانشگاههای معتبر دنیا ایفا می کنند. شفرد به پژوهشگران جوان توصیه می کند که هر روز زمانی را به کارهای تحقیقاتی اختصاص دهند؛ حتی روزهایی که به اصطلاح «روز تدریس» است. به این ترتیب، تحقیق به ندرت از «دایره توجه» آنها خارج خواهد شد.

به طور کلی، رویکرد پروفسور شفرد در این کتاب بسیار آموزنده است. او از بینش های کارآفرینانه برای روشن کردن مسیر تعالی پژوهش و آموزش کارآفرینی به منزله حرفه ای آکادمیک استفاده می کند و نمونه هایی از تجارب شخصی خود را به عنوان نویسنده و سردبیر بیان می نماید تا توصیه های عملی به دانش پژوهان کارآفرینی ارائه دهد. پیشرفت چشمگیر پروفسور شفرد و تبدیل شدن او از دانشجویی در یک دانشگاه کسب و کار ناشناخته به فردی سرشناس در جامعه تحقیقاتی حوزه کارآفرینی به توصیه هایی که او در این کتاب بیان می کند اعتبار و مشروعیت خاصی می بخشد. آرا و توصیه های مطرح شده در این کتاب می تواند برای پژوهشگرانی که کار تحقیق را به طور جدی و با علاقه دنبال می کنند، بسیار مفید و سازنده باشد.

این اثر توسط  انتشارات كتاب دانشگاه تهران  منتشر شده است و می توانید اين كتاب و ساير كتاب هاي كارآفريني را از طریق خرید آنلاین از سایت فروش اینترنتی کتاب صانعی سفارش دهید.

نویسنده دين ا ‏‏‏، شفرد ‏‏‏،
مترجم كمال سخدري ، ساره كولجي ،
نوع جلد شوميز
زبان فارسي
تعداد صفحات 134
نوبت چاپ 1
ابعاد 165*235 میلی‌متر
وزن 230
سال چاپ 1398
سايز وزيري
شابك9789640373590
كد كالا50464

محصولات مرتبط